czwartek, 1 czerwca, 2023

Andrzej Duda z wizytą w Kijowie

foto/J.Szymczyk

Prezydent Polski Andrzej Duda na zaproszenie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przybył we wtorek, 23 sierpnia 2022 r., w godzinach porannych do Kijowa.

W czasie wizyty odbędą się dwustronne rozmowy prezydentów oraz delegacji, poświęcone sytuacji na Ukrainie, wsparciu Ukrainy w wymiarze militarnym, ekonomicznym i humanitarnym oraz współpracy dwustronnej – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda weźmie również udział w zwołanym przez Prezydenta Ukrainy II szczycie Platformy Krymskiej.

Platforma Krymska to forum z udziałem najwyższych przywódców państw i organizacji międzynarodowych mające na celu doprowadzenie do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy oraz zakończenia nielegalnej okupacji Krymu przez Federację Rosyjską. Inauguracja Platformy, dokładnie rok temu, w Kijowie odbyła się z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot na porannej konferencji prasowej przypomniał, że Prezydent zawsze wspierał niepodległość Ukrainy. Jego obecność w Kijowie ma także i teraz symboliczne znaczenie. Jutro mija pół roku od ataku Rosji na Ukrainę. Jutro też na Ukrainie będzie obchodzony Dzień Niepodległości, upamiętniający proklamowanie niepodległości od ZSRR w 1991 roku.

Szef prezydenckiego gabinetu zwrócił uwagę na to, że Prezydentowi Dudzie zależy na restrykcyjnych krokach wymierzonych w Federacje Rosyjską, które pozwolą zrozumieć Rosjanom, czego dopuszcza się ich kraj. Dodał, że szczegóły wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie nie będą ujawniane ze względów bezpieczeństwa.

Wizyta Prezydenta RP jest piątym w tym roku i trzecim od początku wojny spotkaniem Prezydentów Polski i Ukrainy. Poprzednie spotkania odbyły się 20–21 stycznia w Polsce oraz 23–24 lutego, 13 kwietnia i 21–22 maja w Kijowie.

Zobacz również: