piątek, 29 września, 2023

Bombowiec B-17 sprzedam. Oryginalny. Do samodzielnego złożenia.

foto/B-17, wikipedia

Legendarna „Latająca Forteca” czyli bombowiec B-17 został wystawiony na sprzedaż za 9 mln dolarów. Samolot jest odrestaurowany i w stanie idealnym. Jedyny problem, że trzeba go samemu złożyć. Sprzedawca dołączy instrukcję.

B-17 to legendarny bombowiec znany najbardziej jako „Latająca Forteca”. Firma Boeing od 1936 roku do 1945 wyprodukowała niemal 13 tys. egzemplarzy. Ten konkretny samolot to B-17 w wersji E i mimo że wyprodukowano go w 1941 roku, nigdy nie wziął udziału w bitwie.

Mimo to „CV” samolotu jest bogate. B-17E rozpoczął służbę 16 maja 1942 roku, jednak nigdy nie trafił na fronty II wojny światowej. Ten egzemplarz spędził wojnę w Stanach Zjednoczonych, gdzie wylatał w sumie 1800 godzin, jako podstawa do opracowania zaawansowanego autopilota C-1.

Po II wojnie światowej samolot został przekazany uniwersytetowi w Minnesocie. Uczelnia wykorzystywała go do wykonywania map lotniczych w Kanadzie, a następnie B-17E operował z miasta Thule na Grenlandii. W latach 60. transportowano nim łatwo psujące się towary w Boliwii, gdzie pewnego razu musiał awaryjnie lądować. W 1990 roku samolot poleciał z powrotem do Stanów Zjednoczonych, a w 1998 do stanu Waszyngton, gdzie znajduje się do dziś.

Legendarny samolot B-17E można kupić za 9 mln dolarów na stronie „Platinum Fighter Sales”. Maszyna została wyczyszczona i doprowadzona do stanu niemal idealnego. Jedyny mankament, to fakt, że ewentualny nabywca będzie musiał go samemu złożyć. Sprzedawcy dołączają instrukcję. 

Zobacz również: