piątek, 29 września, 2023

Czy Rosjanie zaczną wojnę tradycyjnie w czasie igrzysk?

foto/PAP

Agencja Bloomberga powołując się na źródło w Pekinie, informuje że przywódca Chin Xi Jinping miał poprosić Władimira Putina, aby nie dokonywał inwazji na Ukrainę podczas igrzysk olimpijskich.

14 stycznia chińskie MSZ przypomniało, że wszystkie kraje są zmuszone przestrzegać rezolucji ONZ w sprawie rozejmu olimpijskiego, który w starożytności zaczynał się na siedem dni przed igrzyskami, a kończył siedem dni po zakończeniu rywalizacji. Biorąc pod uwagę również Igrzyska Paraolimpijskie rozejm miałby trwać od 28 stycznia do 20 marca tego roku. 

Rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział, że dołączy do Xi Jinpinga podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, która odbędzie się 4 lutego. Według analityków ostatnią rzeczą, jakiej potrzebowałby chiński prezydent jest to, by Putin przyćmił wielki moment Chin, wywołując kryzys bezpieczeństwa w USA i Europie.

Putin lubi zaczynać igrzyska czołgiem

Warto pamiętać, że w 2008 roku, na kilka godzin przed rozpoczęciem Ceremonii otwarcia XXIX Igrzysk Olimpijskich w Pekinie rosyjskie czołgi wjechały do Gruzji rozpoczynając okupację tego kraju.

Jeśli podoba Ci się nasza twórczość, wesprzyj niezależne media i postaw nam kawę TU

Zobacz również: