poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Gołąb szpiegiem?

foto/pinterest

Straż graniczna zażądała zarejestrowania sprawy kryminalnej przeciw gołębiowi, który wleciał na terytorium Indii z Pakistanu – informuje agencja PTI. Ptak miał mieć z przywiązaną do nogi podejrzaną karteczką z ciągiem cyfr.

Według relacji urzędnika, z którym rozmawiała agencja, gołąb przeleciał przez granicę między Pakistanem a Indiami, a następnie przysiadł obok funkcjonariusza straży granicznej na posterunku Rorawala, w Pendżabie, w sobotę 17 kwietnia.

Ptak z podejrzaną karteczką uwiązaną do nogi został natychmiast pochwycony. Straż graniczna wciąż analizuje numer na kawałku papieru, który może być kodem lub np. numerem telefonu właściciela.

Straż graniczna na piśmie zażądała od pendżabskiej policji zarejestrowania sprawy przeciw gołębiowi i wszczęcia śledztwa. W dokumencie znalazł się m.in. rysopis białego gołębia o czarnej głowie, który wleciał w głąb terytorium Indii na odległość 500 metrów.

– Jako że gołąb jest ptakiem, nie wiem, czy sprawa może być zarejestrowana przeciw niemu – powiedział agencji PTI oficer Dhruv Dahiya z miejscowej policji. – Ale zasięgniemy opinii prawnej ekspertów w tej sprawie – zapewnił w środę.

Pod koniec maja 2020 r. pochwycono innego gołębia z „zakodowaną wiadomością” na obrączce w okolicy wioski Manyari, w dystrykcie Kathua, na terytorium związkowym Dżammu i Kaszmir. Zdaniem indyjskich funkcjonariuszy Pakistan trenuje gołębie do przenoszenia zakodowanych informacji przez granicę.

Do czasu wyjaśnienia sprawy gołąb pozostanie w areszcie posterunku w miejscowości Khangarh.

Zobacz również: