poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Indie zakazują eksportu pszenicy

Indie, drugi światowy producent pszenicy, zakazały jej eksportu ze skutkiem natychmiastowym w sobotę. Dla globalnych rynków oznacza to duży problem, szczególnie po tym, jak zniknęła z nich znaczna część pszenicy z Ukrainy czy Rosji. Indyjski zakaz może podnieść światowe ceny do nowych szczytów.

Indie zakazały eksportu pszenicy ze skutkiem natychmiastowym — poinformował indyjski rząd w piątek wieczorem. Drugi co do wielkości producent pszenicy na świecie próbuje uspokoić lokalne ceny.

Globalni nabywcy liczyli na dostawę pszenicy z Indii po tym, jak eksport z regionu Morza Czarnego spadł po inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego.

Indie celowały w tym roku rekordowe dostawy. Jednak fala upałów ograniczyła produkcję, a lokalne ceny osiągnęły najwyższy poziom w historii przy silnym popycie eksportowym.

Rząd powiedział, że nadal będzie zezwalał na eksport w przypadku akredytyw, które zostały już wystawione i na wniosek krajów, które starają się „zaspokoić swoje potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego”. Przed wprowadzeniem zakazu Indie dążyły do ​​wysłania w tym roku rekordowych 10 mln ton. Indyjski zakaz może podnieść światowe ceny pszenicy do nowych szczytów — pisze CNBC.

źródło/BI

Zobacz również: