niedziela, 3 marca, 2024

Joe Biden potwierdza wizytę w Polsce

Fot. prezydent.pl

Będę jechał do Polski, nie wiem jednak kiedy – powiedział prezydent USA Joe Biden, w odpowiedzi na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, czy rozważa podróż do Polski w następnym miesiącu. 

O możliwej podróży Joe Bidena do Europy, w tym do Polski, poinformowały w ubiegłym tygodniu amerykańskie media, w tym m.in. telewizja CNN, która zwracała uwagę, że podróż nie jest jeszcze potwierdzona. Jednak urzędnicy administracji amerykańskiego prezydenta nieoficjalnie mówili, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, „kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę”.

Jako możliwą datę wizyty wymieniano 24 lutego. Podróż prezydenta USA zbiegłaby się wówczas z pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która przypada właśnie tego dnia. Jednak szczegóły wizyty są nadal dopracowywane.

Ostatnia wizyta prezydenta USA w Polsce odbyła się miesiąc po rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Biden powiedział wówczas w przemówieniu, które wygłosił na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, że Putin „nie może pozostać przy władzy”.

Joe Biden gościł w Polsce w dniach 25-26 marca 2022 r. W pierwszym dniu wizyty spotkał się w Rzeszowie-Jasionce z żołnierzami z amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

Następnego dnia amerykański przywódca rozmawiał m.in. z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Mówił wówczas o roli stabilizacji w Europie i bliskiej współpracy na linii Waszyngton-Warszawa. Zapewnił też, że jego kraj jest przywiązany do zapisów Traktatu Północnoatlantyckiego. 

Dla nas artykuł 5 jest świętym zobowiązaniem. Jeszcze raz to powtórzę, to jest święte zobowiązanie i proszę wierzyć, że możecie na nas polegać – podkreślił Biden. 

Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego gwarantuje, że zbrojna napaść na jeden kraj członkowski będzie uznana za agresję przeciwko wszystkim.

Zobacz również: