piątek, 29 września, 2023

Kijów mobilizuje obronę

foto/mat.prasowy

W Kijowie formowany jest sztab obrony terytorialnej, trwa pobór rezerwistów do brygady – poinformowała w poniedziałek administracja ukraińskiej stolicy.

– Należy przygotowywać się do wszystkich możliwych scenariuszy, w tym do najgorszego – oświadczył mer Witalij Kliczko. Włodarz przeprowadził naradę na temat bezpieczeństwa i obrony terytorialnej miasta. Wzięli w niej udział przedstawiciele administracji, wydziału bezpieczeństwa miejskiego, brygady obrony terytorialnej, prokuratury, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych i policji – podały w poniedziałek władze miasta.

W Kijowie formowany jest sztab obrony terytorialnej i trwają powołania rezerwistów. Na styczeń zaplanowano dowódczo-sztabowe ćwiczenia tych sił.

– Wypowiedzi i groźby ze strony Rosji, nagromadzenie wojsk agresora na granicach naszego państwa powodują, że przygotowujemy się do różnych możliwych scenariuszy wydarzeń. Między innymi do najgorszego – powiedział Kliczko.

Jak dodał, Kijów powinien mieć dokładny plan działań w sytuacji krytycznej, opracowaną koordynację i działania wszystkich służb.

Zaznaczył, że od bezpieczeństwa w stolicy w znacznym stopniu zależy stabilna sytuacja w całym kraju.

Mer podkreślił, że szczególną uwagę należy poświęcić bezpieczeństwu obiektów infrastruktury krytycznej, których w Kijowie jest ponad pół tysiąca. 

Zobacz również: