niedziela, 23 czerwca, 2024

Kijów się broni!

Na Ukrainie nadal trwają walki. Nocny szturm przetrwała stolica. W walkach na Ukrainie uczestniczy blisko 100 tysięcy żołnierzy rosyjskich, a w rezerwie jest około 50 tysięcy – poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek BBC, powołując się na wysokiego rangą urzędnika ministerstwa obrony USA.

Rosjanom nie udało się zająć żadnego dużego miasta na Ukrainie, a siły rosyjskie znajdują się obecnie około 30 km od Kijowa – pisze BBC.

Według Pentagonu Rosjanie mają największy problem z uzupełnieniem dostaw paliwa przy ataku na Charków, ale również Kijów.

W niedzielę zniszczyliśmy kolejne kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni – powiedział dowódca obrony Kijowa, generał pułkownik Aleksander Syrski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

– Dziś wróg ponownie próbował przebić się przez obronę Kijowa. Kolejne kolumny rosyjskich wojsk starały się wedrzeć na przedmieścia ukraińskiej stolicy. Sytuacja niezmiennie znajduje się pod naszą kontrolą – podkreślił ukraiński wojskowy.

Francuska legia cudzoziemska pozwoli wchodzącym w skład swojej jednostki Ukraińcom w pełnym rynsztunku bojowym udać się na Ukrainę, by bronić swojej ojczyzny – podało w poniedziałek Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Na Ukrainę podążają wolontariusze z Danii. Rząd Wielkiej Brytanii wyraża zrozumienie i poparcie dla własnych obywateli chcących udać na Ukrainę i służyć w cudzoziemskich oddziałach powołanych przez prezydenta Zełeńskiego. Nikt nie podaje informacji o liczbach dotyczących obcokrajowców służących w tych formacjach. Dziś rano parlament Łotwy pozwolił swoim obywatelom na wyjazd na Ukrainę i zaciąg do międzynarodowego batalionu.

BBC poinformowało, że do Kijowa zmierzają bądź już dotarły oddział 400 wagnerowców mających za zadanie zlikwidować prezydenta Zełeńskiego.

W wyniku ostrzału przez Rosję korytarzy humanitarnych ranne zostały ewakuowane nimi kobiety i dzieci – powiedziała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, cytowana w poniedziałek przez agencję Ukrinform. Wcześniej 6-letnia dziewczynka zginęła wskutek ostrzału Mariupola.

– Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne, ignorując nasze prośby o umożliwienie ewakuacji kobiet, dzieci, sierot i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W rezultacie tych działań ranni zostali cywile – poinformowała polityk.

– Szkoda, że kiedyś ci ludzie uważali Rosjan za swoich braci i siostry – dodała Wereszczuk.

Kijów, Charków, Mariupol, Mikołajów, Odessa to obecnie kluczowe miasta ciągle będące pod kontrolą Ukrainy. Zaczyna się właśnie piąty dzień obrony przed rosyjską inwazją.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Ukrainy, straty Federacji Rosyjskiej od 24.02. do 28.02. (na godzinę 6:00) mogą sięgać 5300 osób. Agresor miał utracić również 29 samolotów, 29 helikopterów, 191 czołgów, 816 wozów bojowych, 74 armaty, 1 system Buk, 5 innych systemów OPL, 21 systemów Grad, 60 cystern, 2 okręty.

Wołodymyr Zełeński ogłosił amnestię dla więźniów z doświadczeniem wojskowym, którzy zechcą walczyć przeciwko Rosjanom.

Zobacz również: