sobota, 2 grudnia, 2023

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 25 mld wsparcia dla polskiego rolnictwa

foto.mat.prasowy

Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy pakiet planów strategicznych wspólnej polityki rolnej (WPR) na lata 2023-2027dla siedmiu państw: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Polski, Portugalii i Hiszpanii. Z unijnego budżetu na wsparcie polskiego rolnictwa ma trafić ponad 25 mld euro.

Jak czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej, łączny budżet zatwierdzonych planów dla siedmiu państw to ponad 120 mld euro. Natomiast łączny budżet WPR dla wszystkich państw UE na lata 2023-2027 zaplanowano na 270 mld euro.

Polski plan strategiczny na lata 2023-2027 zakłada zrównoważony rozwój gospodarstw rolnych, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy na obszarach wiejskich – napisano w planie zatwierdzonym przez Komisję Europejską.

Plan zakłada przekazanie Polsce z unijnego budżetu 25 mld euro, w tym m.in. na płatności bezpośrednie 17,3 mld euro w tym okresie, a na rozwój obszarów wiejskich — 4,7 mld euro.

Jest to ważny krok w kierunku wdrożenia nowej wspólnej polityki rolnej w dniu 1 stycznia 2023 r. Nowa WPR ma sprawić, że europejski sektor rolny będzie bardziej zrównoważony, odporny i nowoczesny – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas konferencji prasowej powiedział, że krok w kierunku nowej polityki rolnej jest czyniony w kluczowym momencie, kiedy wyraźnie widać, jak ważne jest solidne wsparcie dla naszego sektora rolnego.

Rolnicy stoją w obliczu trudnych wyzwań, takich jak gwałtowny wzrost kosztów produkcji spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę oraz niedawna letnia susza. Rolnictwo jest działalnością długoterminową i europejscy rolnicy muszą mieć jasne ramy prawne i finansowe na przyszłość – stwierdził Janusz Wojciechowski.

Zobacz również: