czwartek, 22 lutego, 2024

Na Ukrainie wybuchła wojna

Około 4 nad ranem czasu polskiego Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie wojskowej interwencji w Donbasie. Pojawiły się jednak doniesienia o wybuchach w kolejnych miastach, m.in. w Kijowie. Potwierdzającą to relacje korespondentów ze stolicy Ukrainy.

Podczas trwającego pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ rosyjska telewizja wyemitowała orędzie Władimira Putina, który ogłosił specjalną operację wojskową przeciwko Ukrainie.

– Okoliczności wymagają od Rosji zdecydowanych działań. (…) Jesteśmy gotowi na wszystko – powiedział Putin. Wezwał ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni i powrotu do domów.

Prezydent Zełenski zwrócił się w języku rosyjskim do Rosjan. Prezydent Ukrainy w telewizyjnym, emocjonalnym wystąpieniu postanowił zwrócić się do Rosjan.

– Nie jako prezydent. Zwracam się do obywateli Rosji jako obywatel Ukrainy – stwierdził Wołodymyr Zełenski.

Trwają intensywne bombardowania w różnych miastach. Centralne Dowództwo Wojskowe Ukrainy informuje, że Rosja zbombardowała kilka lotnisk, w tym Kijów-Boryspol, Nikołajew, Kramatorsk, Chersoń. Płonie lotnisko wojskowe w Charkowie.

– Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia – powiedział Joe Biden w odpowiedzi na atak Rosji na ukraiński Donbas. Prezydent USA zapowiedział, że „świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności”.

Zobacz również: