środa, 19 czerwca, 2024

Nie żyje były premier Japonii Shinzo Abe

Nie żyje były premier Japonii Shinzo Abe. Polityk został wcześniej postrzelony podczas wygłaszania przemówienia w mieście Nara na zachodzie kraju. Miał 67 lat.

Do zamachu doszło, kiedy były premier wygłaszał przemówienie na wiecu wyborczym przed stacją kolejową, około godz. 11:30 czasu miejscowego (godz. 4:30 w Polsce). Padły dwa strzały. Jeden pocisk trafił byłego premiera w przednią cześć szyi, drugi w klatkę piersiową. Jak informuje agencja informacyjna Kyodo, 67-latek po ataku był nieprzytomny, tracił dużo krwi, jego stan określano jako krytyczny. Polityk śmigłowcem został zabrany do szpitala, gdzie lekarze walczyli o jego życie. Wielokrotnie przeprowadzono m.in. transfuzję krwi. Przed południem agencja Kyodo oraz publiczka japońska stacja NHK, powołując się na źródła w partii Abego poinformowały o śmierci Shinzo Abe. Chwilę później informację tę potwierdził dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Nara, gdzie hospitalizowany był polityk. 

Napastnik został zatrzymany. To 41-letni Tetsuya Yamagami. Według źródeł rządowych agencji Kyodo jest on byłym żołnierzem Sił Samoobrony Japonii, czyli japońskich sił zbrojnych. Motyw działania sprawcy nie jest w pełni znany. NHK podała, że zatrzymany powiedział policji, iż był niezadowolony z działań Abego i chciał go zabić.

Nagrania z miejsca zdarzenia sugerują, że sprawca posługiwał się bronią domowej roboty lub chałupniczo przerobioną. Lufa owinięta była taśmą klejącą lub izolacyjną – informowały media.

Zobacz również: