wtorek, 28 listopada, 2023

Po rozmowach USA – Rosja

foto/PAP

W Genewie zakończyły się rozmowy delegacji Stanów Zjednoczonych i Rosji, prowadzone w ramach dialogu o stabilności strategicznej. Stany Zjednoczone przedstawiły propozycje dotyczące rozmieszczenia pocisków rakietowych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych, ale odrzuciły postulaty Rosji dotyczące zakończenia polityki otwartych drzwi NATO – oświadczyła wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman.

Tłem trwających od niedzieli rozmów była koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Delegacji amerykańskiej przewodniczyła zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman, rosyjskiej – wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 8.55, a zakończyło o godz. 16.32, odbyło się w gmachu Stałego Przedstawicielstwa USA przy ONZ i innych organizacjach międzynarodowych. To początek serii spotkań między przedstawicielami USA, NATO i OBWE oraz Rosji.

Po zakończeniu dzisiejszego spotkania wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman poinformowała, że Stany Zjednoczone przedstawiły Rosji propozycje dotyczące rozmieszczenia pocisków rakietowych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych, ale odrzuciły postulaty dotyczące zakończenia polityki otwartych drzwi NATO. Sherman przekazała także, że kwestia liczby żołnierzy USA w Europie nie była przedmiotem poniedziałkowych rozmów z Rosją.

Sherman oznajmiła w czasie telekonferencji z dziennikarzami, że jeśli Rosja odejdzie od obecnych rozmów z USA, to znaczy że nie brała poważnie pod uwagę dyplomatycznego rozwiązania problemów. Stwierdziła, że nie wie, czy Rosja zamierza wycofać wojska zgromadzone wokół Ukrainy.

Dyplomatka stwierdziła jednocześnie, że Rosjanie zapewniali, że nie mają zamiaru najechania Ukrainy, a koncentracja wojsk wokół Ukrainy ma związek z ćwiczeniami wojskowymi.

Zapowiedziała, że przekaże we wtorek NATO i Unii Europejskiej informacje o przebiegu rozmów w Genewie.

Riabkow o ryzyku konfliktu zbrojnego 

Siergiej Riabkow podczas briefingu dla prasy powiedział, że nie wolno nie docenić ryzyka realnego konfliktu związanego z ewentualnym fiaskiem dyplomacji. – Rozmowy były trudne, głębokie i konkretne – oświadczył Riabkow, cytowany przez agencję RIA Nowosti. Wiceminister dodał, że USA „poważnie podeszły” do rosyjskich propozycji.

Jak zauważył w wywiadzie dla CNN szef think tanku Global Situation Room, Brett Bruen, USA nie mogą ustąpić wobec jakichkolwiek żądań Rosji, wyartykułowanych w propozycji programu gwarancji jej bezpieczeństwa, ponieważ to tylko ośmieli Moskwę.

Groźbom poważnych nacisków gospodarczych powinno towarzyszyć dozbrojenie Ukrainy – dodał Bruen.

Gwarancje bezpieczeństwa, kontroli zbrojeń

Jeszcze przed spotkanie, Siergiej Riabkow zapowiedział, że dla Moskwy najważniejszymi tematami rozmów są tzw. gwarancje bezpieczeństwa zaprezentowane w grudniu w postaci projektów traktatów Rosja-USA i Rosja-NATO. Wśród rosyjskich postulatów jest prawnie wiążące wykluczenie rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód oraz wycofanie wojsk i uzbrojenia z państw NATO graniczących z Rosją.

info/PAP

Zobacz również: