sobota, 20 kwietnia, 2024

Polska zwoła nadzwyczajne posiedzenie OBWE

Polska zwoła nadzwyczajne posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w celu omówienia kryzysu ukraińskiego – podała w niedzielę agencja Reuters, powołując się na Stałego Przedstawiciela RP przy OBWE Adama Hałacińskiego. Informację potwierdził wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

W niedzielę Stały Przedstawiciel RP przy OBWE Adam Hałaciński poinformował, że Polska zwoła nadzwyczajne posiedzenie Stałej Rady OBWE w celu omówienia kryzysu ukraińskiego. Posiedzenie odbędzie się na wniosek Ukrainy.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński poinformował, że „posiedzenie zostało zwołane na poniedziałek”. – Jego celem jest przedyskutowanie wszystkiego, co wydarzyło się w ostatnich godzinach oraz tego, jakie kroki powinna podjąć OBWE w tej sytuacji, po to, żeby – przede wszystkim – doprowadzić do deeskalacji napięcia – powiedział Jabłoński. – Wykorzystujemy wszystkie dostępne narzędzia, które są możliwe do użycia, aby uniknąć konfliktu zbrojnego – podkreślił.

Wyjaśnił, że w posiedzeniu Stałej Rady OBWE „będą uczestniczyć stali przedstawiciele poszczególnych państw, którzy są w Wiedniu”. – Być może będziemy też chcieli, żeby to się odbywało na wyższym poziomie, na poziomie ministerialnym – powiedział wiceszef MSZ.

– Niewykluczone, że będziemy podejmowali także inne działania na szczeblu ministerialnym. Sytuacja jest naprawdę bardzo dynamiczna i możliwe, że nawet jeszcze dziś w ciągu dnia będą podawane do wiadomości publicznej kolejne decyzje – dodał.

Nie jest jeszcze znana godzina posiedzenia. – W ciągu najbliższych godzin będziemy mogli podać te informację do wiadomości – powiedział Jabłoński.

„Na prośbę Ukrainy Polska zwoła nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej OBWE. Do udziału zaprosiłem specjalnego przedstawiciela OBWE na Ukrainie Mikko Kinnunena” – napisał na Twitterze Hałaciński.

„Rozwiązywanie problemów związanych z bezpieczeństwem jest głównym zadaniem OBWE” – podkreślił Hałaciński.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że: – Działania krajów zachodnich, które wielokrotnie przepowiadały datę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mają charakter prowokacyjny, co może mieć negatywne konsekwencje i prowadzą do eskalacji napięcia.

Macron rozmawiał z Putinem

Jednocześnie trwają cały czas zabiegi zachodnich przywódców o deeskalację konfliktu. Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w niedzielę przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie kryzysu ukraińskiego. Rozmowa trwała 1 godzinę i 45 minut – poinformował Pałac Elizejski.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się, że trzeba zintensyfikować poszukiwania dyplomatycznych rozwiązań dla eskalacji kryzysu na wschodzie Ukrainy, podała Agencja Reutera za oświadczeniem wydanym przez Kreml.

Obaj prezydenci uzgodnili też, że spróbują zorganizować w najbliższych godzinach spotkanie grupy roboczej w celu osiągnięcia zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

W czasie rozmowy Putin powiedział Macronowi, że to prowokacje ukraińskich sił bezpieczeństwa są powodem eskalacji sytuacji w Donbasie.

Po zakończeniu rozmowy z Putinem, jak podaje agencja AFP, Macron rozpoczął telefoniczną rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zobacz również: