poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Reakcja przywódców z zachodniej Europy wobec działań Moskwy jest jednoznaczna

Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W podobnym tonie wypowiadają się inni przywódcy m.in. Boris Johnson i Mateusz Morawiecki. UE zapowiedziała sankcje.

„Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień z Mińska. UE i jej partnerzy zareagują z jednością, stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą” – napisała von der Leyen na Twitterze.

– Unia zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w nielegalny czyn, jakim jest uznanie „republik ludowych” Doniecka i Ługańska – zapowiedzieli w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel.

„Przewodniczący Michel i przewodnicząca von der Leyen w najostrzejszych słowach potępiają decyzję prezydenta Rosji o uznaniu obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego niekontrolowanych przez rząd na Ukrainie za niepodległe podmioty” – czytamy w oświadczeniu przesłanym mediom.

„Ten krok jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego oraz porozumień mińskich. Unia zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w ten nielegalny czyn” – zapowiedzieli przywódcy UE.

– To jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Jest to rażące naruszenie suwerenności i integralności Ukrainy. Jest to zaprzeczenie procesu mińskiego i porozumień mińskich i myślę, że jest to bardzo zły omen i bardzo mroczny znak. To kolejny sygnał, że sprawy zmierzają w złym kierunku – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapytany w czasie konferencji prasowej poświęconej znoszeniu restrykcji covidowych w Anglii o sytuację na Ukrainie.

Konferencja Johnsona odbywała się w tym samym czasie, co przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym poinformował o uznaniu dwóch samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy. Chwilę po tej zapowiedzi Putin podpisał stosowny dekret.

Potępiam decyzję Rosji o uznaniu niepodległości samozwańczych >>Donieckiej Republiki Ludowej<< i >>Ługańskiej Republiki Ludowej<<” – napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w oświadczeniu. Ocenił też, że Rosja próbuje stworzyć pretekst do kolejnej inwazji na Ukrainę.

„To jeszcze bardziej podważa suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, niweczy wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu oraz narusza porozumienia mińskie, których stroną jest Rosja” – oznajmił Stoltenberg.

„W 2015 roku Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w skład której wchodzi Rosja, potwierdziła pełne poszanowanie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy. Donieck i Ługańsk są częścią Ukrainy. Moskwa nadal podsyca konflikt na wschodzie Ukrainy, udzielając wsparcia finansowego i militarnego separatystom. Próbuje też stworzyć pretekst do kolejnej inwazji na Ukrainę” – podkreślił.

Działania Władimira Putina potępiły: Łotwa, Szwecja, Dania, Norwegia, Francja,

Zobacz również: