piątek, 29 września, 2023

Rosja i Chiny odpowiadają NATO

foto/kremlin

Rosja i Chiny wzywają NATO do wstrzymania ekspansji, a Moskwa w pełni popiera stanowisko Pekinu wobec Tajwanu i sprzeciwia się jego niepodległości – napisano we wspólnym komunikacie ogłoszonym w piątek w czasie wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Pekinie.

W dokumencie opublikowanym na stronie internetowej Kremla zaznaczono również, że Rosja uznaje Tajwan za nieodłączną część Chin i sprzeciwia się „wszelkiego rodzaju niepodległości” tej rządzonej demokratycznie wyspy.

Rosja i Chiny sprzeciwiają się „kolorowym rewolucjom” i „wszelkim próbom naruszania bezpieczeństwa i stabilności” podejmowanym na ich wspólnych „regionach przyległych” przez „zewnętrzne siły” – napisano. Według komentatorów może to być odniesienie do niedawnych wydarzeń w Kazachstanie, gdzie m.in. rosyjscy żołnierze pomogli rządowi zdusić masowe protesty.

W komunikacie nie wspomniano wprost o Ukrainie, ale Rosja i Chiny wyraziły sprzeciw wobec „dalszego powiększania NATO” i wezwały Sojusz do „porzucenia zideologizowanego podejścia zimnowojennego” oraz „uszanowania suwerenności, bezpieczeństwa i interesów innych krajów”.

„Strona chińska aprobuje i popiera propozycje przedstawione przez Federację Rosyjską, aby stworzyć długoterminowe i prawnie wiążące gwarancje bezpieczeństwa w Europie” – napisano. Obie strony wezwały przy tym USA do „porzucenia planów rozmieszczenia naziemnych pocisków pośredniego i krótszego zasięgu w regionie Azji-Pacyfiku oraz Europie”.

Pekin i Moskwa potwierdziły też stanowisko, że „nowe relacje międzypaństwowe pomiędzy Rosją a Chinami są nadrzędne wobec politycznych i wojskowych sojuszy z czasów zimnej wojny”. 

Putin spotkał się z Xi w Pekinie przed uroczystym otwarciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, w którym obaj wezmą udział. Według chińskich mediów Xi powiedział Putinowi, że ich kraje niewzruszenie wspierają się wzajemnie w ochronie kluczowych interesów.

Prezydent Rosji ogłosił natomiast nową umowę gazową, w ramach której do Chin trafiać ma 10 mld metrów sześciennych gazu z rosyjskiego Dalekiego Wschodu rocznie. Agencja Reutera podkreśla, że Putin ogłosił umowę w okresie narastających napięć w relacjach z europejskimi odbiorcami, związanych z Ukrainą.

Zobacz również: