poniedziałek, 29 maja, 2023

Rosja uznaje separatystyczne republiki – doniecką i ługańską

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie. – Uważam za konieczne uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej – powiedział Putin. Podkreślił jednocześnie, że „sytuacja w Donbasie znowu jest krytyczna”, a „współczesna Ukraina została całkowicie stworzona przez Rosję”.

Podczas telewizyjnego orędzia Putin stwierdził, że „Ukraina to nieodłączna część historii Rosji, jej przestrzeni kulturowej”. 

– Ukraina może pozyskać broń jądrową, sytuacja dla Rosji wtedy zmieni się, nie możemy na to nie reagować – powiedział. 

Prezydent Rosji powtórzył również, że „wspólne ćwiczenia NATO i Ukrainy są wymierzone przeciwko Rosji”.

– Kraje Europy Wschodniej przyniosły do NATO swoje kompleksy dotyczące „rosyjskiego zagrożenia” – stwierdził Putin. 

– Stopień zagrożeń dla Rosji wzrasta, mamy pełne prawo podejmować kroki w odpowiedzi. Władze Ukrainy nie są zainteresowane pokojowym rozwiązaniem sytuacji w Donbasie – dodał. 

W swoim wystąpieniu Putin wspomniał również o Polsce. – Wyrzutnie tarczy antyrakietowej USA w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych – oświadczył.

Na decyzję Putina o uznaniu niepodległości separatystycznych republik na Ukrainie zareagowali europejscy politycy. 

„Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest „rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień z Mińska. UE i jej partnerzy zareagują z jednością, stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą” – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Twitterze.

Zobacz również: