niedziela, 3 marca, 2024

Rosyjska flota ustawia się jak na szachownicy

foto/flota północna FR

Europa Wschodnia to beczka prochu. Jednak działania militarne Rosji nie obejmują jedynie tego terenu.

Rosja zgromadziła ogromne siły w pobliżu Ukrainy – szacuje się, że stacjonuje tam około 100 000 żołnierzy a Federacja Rosyjska może tą liczbę łatwo podwoić. Kolejne zgrupowanie żołnierzy znajduje się na terytorium Białorusi.

Jeżeli wybuchnie wojna, Rosjanie wstrzymają dostawy gazu do Europy. Nord Stream 2 nie zostanie certyfikowany jak długo rosyjskie wojska będą stały stoją nad granicą z Ukrainą.

Niemcy mają zapas gazu na 18 dni. USA przygotowują się do wysyłania Europie gazu statkami oraz negocjują dostawy gazu do Europy z Katary i Kuwejtu. Te dostawy także realizowane są drogą morską.

Tymczasem Rosja ściąga okręty z Floty Północnej i Floty Pacyfiku na Atlantyk – oficjalnie z wszystkich flot i „planuje duże ćwiczenia” – potencjalnie na trasie dostaw gazu z USA oraz Afryki. Reuters donosi o okrętach typu Sława, Udałoj. Rosyjskie okręty desantowe wraz z piechotą morską płyną na Morze Śródziemne i pewnie także na Morze Czarne – choć to niewielkie zgrupowania w porównaniu do całości wojsk. Natomiast jeśli zajmą Odessę, łatwo będzie wyprowadzić uderzenie z kierunku zachodniego.

Na Morzu Śródziemnym znajduje się amerykańska grupa lotniskowca CVN-75, będzie brała udział w ćwiczeniach podporządkowanych NATO, w gotowości pozostaje także 6th Fleet.

W okolicach Japonii / Korei / Tajwanu znajdują się grupy lotniskowców CVN-70, CVN-72, CVN-76 a także okręty desantowe USS Essex z Amphibious Ready Group i USS America z Expeditionary Strike Group (zwykle grupę stanowi jeden duży okręt desantowy, 2 mniejsze przewożące Marine Air-Ground Task Forces i 3 okręty eskorty zwykle DDG).

Aktywna jest też Marynarka Wojenna Japonii. Niedawno w na morzu były oba chińskie lotniskowce.

Jeśli podoba Ci się nasza twórczość, wesprzyj niezależne media i postaw nam kawę TU

Zobacz również: