sobota, 20 kwietnia, 2024

Szczyt NATO w Madrycie

Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim – uznali przywódcy państw NATO w deklaracji, przyjętej podczas Szczytu w Madrycie. Zdecydowali o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa.

W stolicy Hiszpanii doszło do spotkania głów państw i szefów rządów państw NATO, w którym uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.

– Szczyt w Madrycie jest sukcesem całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – ocenił Andrzej Duda. Podkreślił, że stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Polsce wzmocni nasze bezpieczeństwo; decyzję o rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję uznał za historyczną.

„Potrzebujemy wzmocnienia NATO o Szwecję i Finlandię”

– Udało się zachować jedność. Sojusz Północnoatlantycki jest jednością, jest solidarny. Jest zielone światło dla Szwecji i Finlandii do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, i to jest z całą pewnością absolutnie historyczna z punktu widzenia całego Sojuszu decyzja – mówił Prezydent na popołudniowym spotkaniu z dziennikarzami.

Podkreślił, że dla Polski, dla naszej części Europy, dla wschodniej flanki NATO – to jest decyzja o charakterze absolutnie fundamentalnym. – Dwa bardzo potężne państwa, o wielkiej historii, ale także posiadające bardzo poważne zaplecze militarne, czyli Szwecja i Finlandia, państwa basenu Morza Bałtyckiego, będą przyjęte do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co oznacza, przede wszystkim to, że granica wschodniej flanki NATO, granica tej flanki z Rosją, wydłuża się o ponad 1600km – argumentował.

– Prezydent USA Joe Biden jasno i wyraźnie powiedział, że po raz pierwszy w historii NATO, tutaj, na wschodniej flance NATO – właśnie w Polsce – zostaje ustanowiona stała obecność armii amerykańskiej, w postaci wysuniętego dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych – podkreślił Prezydent.

– To wiadomość i decyzja, na którą czekaliśmy od dawna, o którą zabiegaliśmy – akcentował Andrzej Duda. Wskazywał, że bez wątpienia to fakt, który bardzo mocno wzmacnia nasze bezpieczeństwo i stanowi dodatkową gwarancję w tej bardzo trudnej sytuacji, jaka dzisiaj jest.

Ponadto, Prezydent RP podkreślił, że zabiegał, aby w deklaracji znalazło się stwierdzenie, że „państwa, które są w sposób szczególny zaangażowane we wsparcie dla Ukrainy, mają także szczególne wsparcie ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego, odpowiednie do rodzaju ich zaangażowania.

– Cieszę się, że takie postanowienie zostało we wspólnej deklaracji zamieszczone. Wiadomo, że te państwa, to przede wszystkim właśnie państwa wschodniej flanki NATO, to te państwa, które graniczą z Ukrainą; te państwa, przez które jest na Ukrainę transportowane wsparcie, także wsparcie militarne – wskazywał.

Zwrócił też uwagę, że Polska należy go grona tych państw, które z jednej strony wspierają Ukrainę militarnie i humanitarnie, z drugiej – przyjmują uchodźców z Ukrainy.

Zobacz również: