poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Trwa ostrzał Kijowa. Na Ukrainę weszła armia białoruska.

Trwa szósty dzień inwazji na Ukrainę. Rosjanie zgromadzili ponad 64-kilometrową kolumnę wojsk pod Kijowem.

– Długa kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem niemal nie poczyniła postępów w ciągu ostatniej doby, wiele pojazdów jest bez paliwa – powiedział we wtorek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że dotychczas Rosja użyła w inwazji 80 proc. wojsk zgromadzonych u granic Ukrainy.

– Im nie tylko zaczyna brakować paliwa, ale też jedzenia – powiedział przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego na temat sytuacji militarnej. Dodał, że długa na kilkadziesiąt kilometrów kolumna pod Kijowem oddalona jest od miasta o około 20 km.

Kreml wezwał mieszkańców ukraińskiej stolicy mieszkających w pobliżu „węzłów przekaźnikowych” do opuszczenia swoich domów. Rosyjskie wojska przeprowadziły atak „bronią o wysokiej precyzji” – jak to ładnie określono na Kremlu – w celu „stłumienia ataków informacyjnych”. Dwa pociski uszkodziły wieżę telewizyjną, co potwierdziło Ministerstwo Obrony Ukrainy, uprzedzając, że przez kilka godzin może nie być sygnału telewizyjnego. Według strony ukraińskiej w skutek ostrzału zginęło 5 osób.

Z terytorium Białorusi weszły oddziały białoruskie, mimo wcześniejszych zapowiedzi Aleksandra Łukaszenki, że Białoruś nie wesprze Rosji w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie.
foto/Biełsat

Do akcji wkroczyli także białoruscy „Cyber Partyzanci”. Informują o ataku na systemy kolei po to, żeby spowolnić ruchy wojsk rosyjskich przez Białoruś. „Obecnie sieć BiełŻD jest w stanie załamania. Przechodzi w tryb sterowania ręcznego, co znacznie spowolni ruch pociągów, ale NIE stworzy sytuacji awaryjnych”.

Mieszkańcy położonej nad Morzem Czarnym Odessy przygotowują się na inwazję wojsk rosyjskich – wynika z nagrań krążących w poniedziałek w mediach społecznościowych. Na wideo opublikowanym na profilu portalu Ukraińska Prawda widać, jak tłumy ludzi przenoszą worki z piaskiem do budowania zapór.

Zobacz również: