niedziela, 3 marca, 2024

Trzęsienie ziemi w Turcji

Fotografia przedstawiająca ojca trzymającego rękę martwej córki w prowincji Kahramanmaras jest symbolem tragedii wywołanej przez trzęsienie ziemi i uwypukla ludzką rozpacz — napisał „The Guardian” o dramacie, jaki rozgrywa się w Turcji.

Na fotografii skulony mężczyzna trzyma rękę swojej 15-letniej córki, leżącej na łóżku wśród rozbitych betonowych płyt, na tle rumowiska, które prawdopodobnie było ich domem. Obok mężczyzna z młotem pneumatycznym próbuje przebić się przez ruiny.

Zdjęcie opublikowano w chwili, gdy liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji przekroczyła 5 tys. — napisał „The Guardian”.

Filmy i zdjęcia z dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły południową Turcję i północną Syrię, pokazują ratowników kopiących rękami, bloki mieszkalne, które złożyły się niczym domek z kart w ciągu kilku sekund, i zrujnowany zamek, który stał przez niemal dwa tysiąclecia — opisuje gazeta.

Epicentrum pierwszego trzęsienia ziemi była dzielnica Pazarcik w prowincji Kahramanmaras w południowo-wschodniej Turcji. Po pierwszym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8 kilka godzin później nastąpił drugi wstrząs o sile 7,7.

Zobacz również: