czwartek, 22 lutego, 2024

UE nakłada sankcje na Białoruś. Łukaszenka chce odpowiedzieć.

foto/mat.prasowy

Staramy się nakłonić migrantów do powrotu do domu, ale oni nie chcą – powiedział prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Jak dodał, jeżeli w związku z kryzysem migracyjnym zostaną nałożone na Białoruś sankcje, to „zostaną podjęte działania odwetowe”. Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w poniedziałek przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji.

Łukaszenka wskazał, że białoruskie linie lotnicze Belavia nie przewoziły nigdy migrantów, którzy chcieli nielegalnie przedostać się do Polski. Co więcej, linie miały w ostatnich miesiącach zaostrzyć kontrole swoich lotów w związku z kryzysem migracyjnym. 

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że zarzuty Zachodu, że Mińsk zachęca do nielegalnej migracji i zaplanował kryzys migracyjny na granicy z Unią Europejską są absurdalne.

Białoruski prezydent przekonuje również, że Białoruś stara się nakłonić migrantów do powrotu do swoich krajów, natomiast – jak wskazał – oni nie chcą wracać do domu, chcą zamieszkać w krajach Unii Europejskiej.  

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w poniedziałek przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej – przekazał dziennikarzom w Brukseli unijny dyplomata.

Lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma zostać przyjęta później. Mają się na niej znaleźć osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys na granicy polsko-białoruskiej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcje mają być nałożone na ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w sprowadzanie migrantów na Białoruś. W Brukseli pojawił się także postulat, aby sankcjami zostało objęte lotnisko w Mińsku, na które przylatują samoloty z migrantami.

W poniedziałek w Brukseli szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas powiedział, że nie można wykluczyć wprowadzenia zakazów korzystania z europejskiej przestrzeni powietrznej dla linii lotniczych, które biorą udział w transporcie migrantów na Białoruś.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że UE w tym tygodniu ustali nowe sankcje przeciwko Białorusi, które dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa.

„Ważne jest, by reżim Łukaszenki zrozumiał, że jego zachowanie ma swoją cenę” – podkreśliła szefowa Komisji. Dodała, że amerykańskie sankcje wobec władz w Mińsku wejdą w życie w grudniu.

Zobacz również: