sobota, 30 września, 2023

Ukraina odblokuje eksport węgla do Polski

AP Photo/Efrem Lukatsky

Temat energetyczny był istotną częścią rozmów, które premier Morawiecki odbył z prezydentem Zełenskim i premierem Szmyhalem. Mamy bardzo wymierne deklaracje i zobowiązania polityków ukraińskich, przede wszystkim prezydenta Zełenskiego, dotyczące odblokowania eksportu ukraińskiego węgla do Polski, oraz przyspieszenia uruchomienia łącza, którym będzie przesyłany prąd z elektrowni atomowej w Chmielnickim do Polski – powiedział w „Porannej rozmowie w RMF FM” Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, pytany o rezultaty wizyty premiera Morawieckiego w Kijowie.

Trzeba to traktować jako bardzo wyraźny gest w kierunku Polski. Prezydent Zełenski podkreślał, że będzie to wyjątek uczyniony wobec Polski. Całkowity zakaz eksportu ukraińskiego węgla obowiązywał od wielu miesięcy, a tu ma nastąpić wyjątek w ramach bardzo ścisłej współpracy, która w ostatnich miesiącach ma miejsce – dodał Dworczyk.

Przypomnijmy, że w sobotę, 10 września, premier Ukrainy Denys Szmyhal napisał w komunikatorze Telegram, że Ukraina jest gotowa, by rozpatrzeć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski i że „chodzi o 100 tys. ton we wrześniu, które teraz są krytycznie potrzebne naszym polskim partnerom”.

Ukraiński premier w tym samym wpisie poinformował też o trwających pracach na linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową i Rzeszowem.

Planowaliśmy zakończyć przed 14 grudnia, ale dzięki przyspieszeniu prac możemy zakończyć je tydzień wcześniej. To pozwoli eksportować do Polski dodatkowo do 1000 MW – napisał Denys Szmyhal.

Zobacz również: