sobota, 2 grudnia, 2023

Ukraińcy posprzątali polskie cmentarze na Wołyniu

W Hołobach na Wołyniu miejscowi Ukraińcy wraz z przedstawicielami władz lokalnych uporządkowali liczący prawie 2 hektary polski cmentarz – poinformował portal studiowschod.pl. To wyraz wdzięczności dla Polaków za pomoc dla Ukrainy wobec rosyjskiej agresji – czytamy w tekście.

W 2022 r. planowano kontynuację projektu „Zapomniane cmentarze Wołynia”, w ramach którego zarówno polscy, jak i ukraińscy wolontariusze wspólnie porządkowali cmentarze katolickie na Wołyniu. Jednym z nich miał być liczący 2 hektary polski cmentarz w Hołobach. Wojna pokrzyżowała te plany.

Ostatecznie o nekropolię zatroszczyła się miejscowa ludność, w tym pracownicy branży kultury oraz przedstawiciele rady miejskiej.

Ukraińcy dziękują Polakom

– W tym roku postanowiliśmy całkowicie wyciąć tam wszystkie zarośla, a w okresie letnim zastosować herbicydy. Wcześniej też wycinaliśmy tu krzewy i młode drzewa, ale po dwóch-trzech latach cmentarz znów zarasta – wyjaśnia Serhij Harbaruk, przewodniczący Hołobskiej Zjednoczonej Hromady Terytorialnej.

Jak donosi portal studiowschod.pl Harbaruk wyraził podziękowania wobec Polaków. – Chcemy podziękować narodowi polskiemu za to wsparcie, jakiego udziela Ukrainie teraz, w czasie rosyjskiej agresji wojskowej. Naszym obowiązkiem jest utrzymanie cmentarza w należytym stanie, żeby nie było nam za niego wstyd – powiedział.

źródło: polskieradio.pl

Zobacz również: