piątek, 29 września, 2023

Ukraińscy hodowcy stworzyli nową odmianę świń. Nazwali ją Kadyrov

Hodowcy wyhodowali na Ukrainie nową rasę świń. Nowa rasa zawiera dużą ilość smalcu i otrzymała nazwę Kadyrov, od czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrova.

Nad stworzeniem nowej rasy pracowano przez kilka ostatnich lat. Aby uzyskać pożądany rezultat, skrzyżowano świnie domowe, dziki i świnie wietnamskie. Naukowcy przeprowadzili setki eksperymentów, wypróbowali niezliczoną ilość różnych kombinacji, zanim osiągnęli pożądany rezultat – świnię z dużą ilością wysokiej jakości tłuszczu.

Nowa rasa świń została nazwana Kadyrov, od nazwiska czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrova, który wsparł militarnie Władimira Putina w ataku na Ukrainę. Zarzuca mu się inspirowanie morderstw, udział w strzelaninach i burdach. Za główne źródło dochodów Kadyrowa uważa się porwania ludzi dla okupu. Tak zwani „Kadyrovcy” słyną z bezwzględności i przez mordy i gwałty na cywilach, często porównuje się ich do zwierząt. Prawdopodobnie grupy Kadyrova są współodpowiedzialne za masakrę w Buczy.  

,,Nie zastanawialiśmy się długo nad nazwą rasy. Pierwszy wyhodowany przez nas knur hodowlany, który jest obecnie głównym knurem rodziny, ma brodę i kły, i został nazwany Ramzan, a wszystkie świnie tej rasy nazwano odpowiednio świniami Kadyrov” – opowiada hodowca.

Hodowca mówi, że pomimo dużych rozmiarów, knur hodowlany jest bardzo płochliwy, jak większość jego współplemieńców. Dlatego jest chroniony przed obcymi i głośnymi dźwiękami.

Zdaniem naukowca, gdy prosięta zostały zakupione do hodowli przez rolników z innych regionów, ujawniła się bardzo szczególna cecha. Wśród cech nowej rasy należy wymienić fakt, że świnie te są znacznie bardziej przyzwyczajone do życia w terenach górskich niż ich inni krewni.

„Inne cechy są imponujące. Prosięta Kadyrova mają bardzo szybkie tempo wzrostu. Każdego dnia prosię przybiera przeciętnie około 900 gramów i w bardzo krótkim czasie osiąga wagę 100 kilogramów. Jedyny minus – rasa była bardzo stresująca. Prosięta boją się najmniejszego hałasu, więc musieliśmy zmienić podejście do trzymania, aby świnie się nie bały” – mówi hodowca.

Obecnie stado liczy ponad kilkaset prosiąt i około 200 dorosłych osobników. Osiągnąwszy wymaganą ilość, świnie Kadyrov trafią na stoły Ukraińców.

Warto dodać, że przywódca Czeczenii, którego imię otrzymał knur, a nazwisko cała rasa, jest muzułmaninem. Świnie są uznawane w Islamie za zwierzęta nieczyste.

źródło/ Świat rolnika

Zobacz również: