środa, 24 kwietnia, 2024

Węgry w rok postawiły największy kolejowy terminal przeładunkowy w Europie

W miejscowości Fényeslitke na Węgrzech w ciągu najbliższych tygodni zostanie uruchomiony wielki hub intermodalny – East-West Gate (EWG). W miejscu tym będzie można przeładowywać rocznie ok. 1 miliona TEU (20-stopowych kontenerów).

W ciągu najbliższych kilku lat Budapeszt stanie się głównym w Europie punktem przeładunków dostaw intermodalnych z Azji (Korei Południowej, Japonii, Chin i państw ASEAN). Wszystko to za sprawą już istniejącego połączenia z Istambułu przez Rumunię oraz planowanego na rok 2025 szybkiego połączenia kolejowego z portem w Pireusie przez Belgrad. Hub przeładunkowy w Fényeslitke idealnie geograficznie połączy wszystkie te nitki.

Węzeł przeładunkowy w Fényeslitke do upadku komunizmu był jednym z najważniejszych węzłów kolejowych nie tylko na Węgrzech, ale również w całej Europie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci planowano w tym miejscu wiele inwestycji, z których niestety żadna nie doszła do skutku. Aż…do ubiegłego roku. Tak, to inwestycja, która została zrealizowana w rok. Składa się na nią 10 km torów kolejowych (normalnych oraz charakterystycznych dla Wschodu szerokich), betonowa nawierzchnia o powierzchni równej 30 boiskom piłkarskim, 41-metrowa oraz dwie 28-metrowe suwnice bramowe na szynach a także samojezdna suwnica na kołach.

Dwa ostatnie miesiące to budowa ogromnych budynków magazynowo-usługowych. Jest i polski pierwiastek na tymże obiekcie. To unikalne suwnice, o których już była mowa wyżej, sterowane zdalnie przy pomocy technologii 5G. Ich udźwig to 45 ton każda. Z Polski przywieziono je na 40 ciężarówkach.

Terminal w Fényeslitke będzie w stanie przeładować do 1 mln 20-stopowych kontenerów rocznie, będzie jednocześnie największym tego typu obiektem w Europie – pod względem możliwości przeładunkowo-magazynowych, jak i powierzchni.

Obiekt będzie zasilany m.in. przez wysokowydajną farmę solarną i system pomp ciepła, a dźwigi i pojazdy będą napędzane elektrycznie. EWG zastosowane zostaną najnowsze technologie, pierwsze w Europie zdalne sterowanie dźwigami za pomocą 5G, a węgierski start-up zbuduje również Digital Twin, który będzie śledził procesy i operacje centrum logistycznego w czasie rzeczywistym, w 3D – pociągi, ciężarówki, dźwigi i towary.

Zobacz również: