
Anioły i Płaczki na Cmentarzu Nowofarnym, czyli ciekawy wykład z cyklu „Kątem Oka”, będący przyczynkiem do badań nad rzeźbą i kamieniarką bydgoskich nekropolii, już 15 kwietnia o godzinie 18.00, w Bydgoskim Centrum Sztuki.
Cmentarz Nowofarny w Bydgoszczy jest ważną nekropolią w układzie urbanistycznym miasta. Akta archiwalne, zachowane fotografie pozwoliły ustalić początki założenia sięgające pierwszych lat XX wieku.
Inicjatorem powstania cmentarza katolickiego był ks. Ryszard Markwart (1868-1906), założenie zielone wzorowane na barokowych ogrodach przygotował inżynier projektant ogrodów Ernst Larass (1866-1942), a budynki wzniesiono wg rysunków Rogera Sławskiego (1871-1963). W 1930 r., w dziesiątą rocznicę „cudu nad Wisłą” rzeźbiarz J. Job ufundował pomnik Królowej Korony Polskiej, przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem.
Warto wspomnieć, że okresie okupacji hitlerowskiej cmentarz pełnił rolę ośrodka polskości. W starych grobowcach przechowywano cenne dzieła sztuki oraz książki, które po wojnie wróciły do zbiorów muzeum i rąk prywatnych. Rozstrzelanych na Starym Rynku, których nazwiska trudno było ustalić, grzebano na cmentarzu, a w specjalnej skrzyni zakopywano przedmioty lub „znaki szczególne”, dzięki którym, po wojnie, można było zidentyfikować ekshumowane zwłoki.
Na terenie cmentarza zachowało się wiele cennych rzeźb i elementów kamieniarskich z XX wieku. Część z nagrobków została zaprojektowana przez znanych z imienia i nazwiska twórców, wykonana przez możliwe do identyfikacji zakłady kamieniarskie o wieloletniej tradycji. Analizując obiekty można wskazać elementy symboliczne, w nielicznych przypadkach zachowały się fotoceramiki. Wykład, który poprowadzi historyk sztuki, dr Agnieszka Wysocka, będzie okazją do zastanowienia się nad stanem badań nad bydgoską sztuką sepulkralną.
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz fot: wikipedia