piątek, 22 września, 2023

CDA.PL będzie serwisem telewizyjnym. Jacek Kurski przeciwny

foto/domena publiczna

Jeszcze kilka lat temu CDA.PL uważano za pirata, można było za darmo obejrzeć tam najnowsze produkcje kinowe, a spółka zarabiała tylko na reklamach. Od tego czasu jednak przeszła metamorfozę i teraz nie dość, że wszystko jest płatne i legalne, to jeszcze spółka wchodzi w nowy segment rynku. Ogłoszono powstanie serwisu telewizyjnego CDA TV.

CDA zawarło umowy licencyjne na dystrybucję w modelu OTT (telewizji linearnej w technologii over-the-top) kanałów telewizyjnych z blisko 50 podmiotami – poinformowała spółka. Umowy zawarto m.in. z: Telewizją Polsat Sp. z o.o., BBC Studios Distribution Ltd., A+E Networks UK oraz Kino Polska TV S.A.

Serwis telewizyjny pod nazwą „CDA TV”, przeznaczony ma być dla abonentów na terytorium Polski. Spółka zyskała możliwość odbioru i jednoczesnego retransmitowania kanałów tych dostawców za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej OTT.

Uruchomienie nowej usługi planowane jest w pierwszej połowie trzeciego kwartału b.r. O szczegółowych warunkach jej świadczenia CDA poinformuje wkrótce.

OTT to technologia, w której działają m.in. Spotify, Netflix, ale i Messenger oraz Skype. W USA policzono, że w najmłodszej grupie wiekowej poniżej 35. roku życia korzysta z niej do oglądania telewizji już więcej osób, niż z telewizji standardowej, satelitarnej i kablowej. W Polsce ofertę OTT ma Cyfrowy Polsat, Play, Canal+, HBO, ale i każda z dużych telewizji kablowych.

Przeciwnikiem rozwoju OTT jest prezes TVP, Jacek Kurski. Uważa on, że nadawcy tracą przychody z rynku reklamowego pozwalając na „wyciekanie” oglądalności przez platformy OTT, które nie są objęte standardowym systemem pomiaru wyceniającym czas reklamowy.

Giełda na nową informację CDA zareagowała pozytywnie. Akcje po pół godzinie sesji rosną o prawie 6 proc., odrabiając zarazem straty z czerwca.

Zobacz również: