sobota, 20 kwietnia, 2024

Czym Polska podbija świat?

Polska podbija świat jabłkami, ziemniakami, oknami, meblami, sprzętem AGD, a nawet bateriami do samochodów elektrycznych. Jesteśmy również liderem w światowej produkcji srebra.

Jesteśmy niekwestionowanym liderem w branży owocowej — od wielu lat polskie jabłka, truskawki, czy maliny podbijają cały świat. Polska jest również istotnym graczem w branży tytoniowej, meblowej, produkcji sprzętu AGD oraz okien i drzwi. To nie koniec — lista wyrobów, w których wiedziemy prym, jest znacznie dłuższa, bo polska gospodarka, w porównaniu do innych europejskich państw Europy, jest stosunkowo duża i zarazem bardzo zróżnicowana.

Oto lista produktów, w których eksporcie Polska jest prawdziwą potęgą.

Branża spożywcza

Wiedziemy prym na rynku rolno-spożywczym, czego dowodzą rekordowe w ostatniej dekadzie wpływy z eksportu w tej branży. Przykładowo, wartość sprzedaży za granicę produktów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 31,8 mld euro — ponad sześć razy więcej niż w roku naszej unijnej akcesji (2004). Pandemia nie zwolniła naszych obrotów, a nawet je przyspieszyła — w 2020 r. sprzedaż artykułów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła zawrotny poziom 34 mld euro, czyli o ponad 2 mld euro wyższy niż rok wcześniej.

Wśród niekwestionowanych gwiazd polskiej gospodarki są jabłka, od zawsze postrzegane jako nasze dobro narodowe. Ze względu na warunki klimatyczne i wieki doświadczeń polskich sadowników, polskie jabłka znane są z doskonałego smaku i różnorodności odmian. Pod względem wolumenu sprzedaży, Polska jest największym unijnym i trzecim globalnym producentem tych owoców — według prognoz Eurostatu tegoroczna produkcja w Polsce wyniesie ok. 4,2 mln ton, wobec 11,2 mln wyprodukowanych we wszystkich krajach UE. W unijnych eksporcie zajmujemy trzecie miejsce, za Włochami (eksport o wartości 962,3 mln dol. w 2020 r.) i Francją (480,6 mln dol.), a w globalnym — ósme z eksportem na poziomie 349,2 mln dol.

Nie tylko jabłka są naszą dumą — obecnie jesteśmy na drugiej pozycji w światowym eksporcie mrożonych truskawek. Co więcej, przed pandemią, w latach 2017-2019 byliśmy nawet liderem, ale w 2020 r. w truskawkowym biznesie wyprzedził nas Meksyk. Wiedziemy również prym w produkcji wiśni, które stanowią niemal jedną trzecią całego europejskiego rynku, oraz malin, z 51 proc. udziałem w UE. Jednocześnie w przypadku produkcji malin, według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), znajdujemy się na piątym miejscu na świecie. Większość zbiorów jest eksportowana, głównie do Niemiec. Za granicę trafiają głównie mrożonki.

Warto wiedzieć, że Polska jest również pieczarkową potęgą – nie tylko jesteśmy największym producentem w Europie, ale również największym eksporterem na świecie.

To nie koniec naszych przewag w sektorze spożywczym. Lata inwestycji w zwiększanie produkcji z coraz bardziej odczuwalnym poszanowaniem ochrony środowiska czy dobrostanu zwierząt doprowadziły polską branżę jajeczną do ścisłej czołówki największych producentów jaj konsumpcyjnych w Unii Europejskiej. Z ponad 10 mld polskich jaj kurzych, jedna trzecia trafia za granicę. Eksportujemy je przede wszystkim do Niemiec i Holandii. Jesteśmy też istotnym dostawcą na arenie globalnej — na Bliskim Wschodzie, w Azji, a nawet na stacjach badawczych na Antarktydzie.

Dzięki naszej długiej tradycji serowarstwa, Polska jest obecnie 7. unijnym i 10. światowym eksporterem nabiału, sprzedając za granicę ok. 30 proc. produkcji produktów mleczarskich. Nasze wyroby najczęściej trafiają na unijne rynki, stają się coraz bardziej chodliwym towarem również w takich krajach, jak Chiny, Algieria czy Arabia Saudyjska.

Polska jest również czołowym producentem oraz eksporterem mięsa drobiowego w UE, a także czwartym globalnym eksporterem tego mięsa. Obecnie prawie 70 proc. naszej produkcji – tj. mięso kurcząt, kacze, indycze i gęsina — trafia na rynki zagraniczne. Poza unijnymi odbiorcami polskie mięso drobiowe trafia również na Ukrainę, do Republiki Południowej Afryki, Chin, Ghany, a także na Kubę.

Z kolei pod względem eksportu wieprzowiny, zajmujemy szóstą pozycję w UE, a wołowiny – jesteśmy na piątym miejscu. Aż 84 proc. krajowej produkcji wołowiny kierowane jest na eksport, przede wszystkim na rynki unijne.

Piwo

Statystyki pokazują, że jesteśmy mistrzami warzenia. W 2020 r. Polska została drugim co do wielkości producentem piwa słodowego w Unii Europejskiej. Nad Wisłą warzy się 3,8 mld litrów rocznie, czyli 12 proc. unijnej produkcji piwa. Pod tym względem wyprzedzają nas Niemcy, odpowiadając za 24 proc. całej unijnej produkcji (7,5 mld litrów). Jednocześnie jesteśmy 14. największym eksporterem w skali świata. Piwo uwarzone w Polsce ma doskonałe notowania wśród Holendrów, Niemców i Włochów.

Okna

Od 2015 r. jesteśmy niekwestionowanym liderem produkcji i eksportu okien i drzwi, a takie marki, jak Fakro, Drutex, Oknoplast — są znane na całym świecie. Pandemia tylko zwiększyła nasze obroty. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyniosła 2,38 mld euro, rosnąc o prawie 4,5 proc. r/r. Tym samym była ponad dwa razy większa niż dekadę temu i osiemnaście razy większa niż w momencie wejścia Polski do UE w 2004 r. Polskie okna i drzwi trafiają dziś do 75 krajów świata, przy czym największymi odbiorcami są kraje europejskie — Niemcy, Francja i Włochy, a z państw pozaeuropejskich — Stany Zjednoczone. Według ekonomistów nasza pozycja lidera w tej branży w najbliższych latach nie powinna być zagrożona, wraz z dalszym wzrostem eksportu produktów.

Meble i sprzęt AGD

Okazuje się także, że Polska w znacznej mierze odpowiada za meblowanie Europy. Jesteśmy w ścisłej czołówce europejskich i globalnych eksporterów mebli, aczkolwiek trzeba uczciwie przyznać, że duża część produkcji jest realizowana w Polsce na potrzeby zagranicznych koncernów. Nasza rodzima produkcja również zyskuje światowy poklask – jesteśmy doceniani za jakość wykonania i zaskakujące wzornictwo. Wartość produkcji sprzedanej mebli w 2020 r., według GUS, wyniosła w naszym kraju prawie 42 mln zł.

Z kolei czwartą pozycję utrzymujemy w eksporcie sprzętu AGD sprzętu AGD na świecie. W ubiegłym roku była to wartość 7 mld dol. Wyprzedzają nas tylko Chiny, Niemcy i Meksyk. Polskie przedsiębiorstwa wyspecjalizowały się zarówno w produkcji gotowych sprzętów, takich jak pralki (15 proc. udział w globalnym eksporcie) czy zmywarki (20 proc. udział w globalnym eksporcie) oraz elementów plastikowych, np. węży, rur i przewodów (17 proc. udział w światowym eksporcie). Za nasz sukces w tej branży w dużej mierze odpowiadają zagraniczne koncerny, które do tej pory zainwestowały już ok. 12 mld zł w fabryki na terenie Polski.

Baterie do hybryd i elektryków

Polska ostatnio stała się piątym globalnym dostawcą litowo-jonowych baterii samochodowych lub ich komponentów. Jest też największym graczem w tej branży w Europie. Wartość wysłanych za granicę baterii litowo-jonowych sięgnęła prawie 4 mld euro w ubiegłym roku. Silną pozycję w tym sektorze w znacznej mierze zawdzięczamy działających w podwrocławskich Kobierzycach zakładach koreańskiej firmy LG, stanowiących największą w Europie fabrykę baterii do e-pojazdów. Koreańczycy w zakład zainwestowali ponad 3,2 mld euro. Wśród jego odbiorców są czołowi europejscy i północnoamerykańscy producenci samochodów, m.in. Volkswagen, BMW, Fiat oraz Ford.

Autobusy elektryczne

Mimo że transport elektryczny w naszym kraju ma jeszcze przed sobą wiele do zrobienia, Polska stała się największym producentem i eksporterem tych pojazdów w UE. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają też uwagę, że w najbliższych latach może również wzrosnąć znaczenie autobusów wodorowych.

Już w pierwszych 10 miesiącach 2020 r. udział Polski w eksporcie elektryków umocnił się do 46 proc. z 10 proc. notowanych w 2017 r. Tym samym wyprzedziliśmy dotychczasowego lidera unijnego – Belgię, która odpowiadała za 36 proc. unijnego eksportu. Najwięksi producenci autobusów elektrycznych to Solaris w Bolechowie koło Poznania (Solaris Urbino Electric), Volvo we Wrocławiu (Volvo 7900 Electric) czy MAN Truck & Bus w Starachowicach (MAN Lion’s City E).

Papierosy

Jesteśmy również potęgą tytoniową, z 18-proc. udziałem w globalnym rynku, i obrotami przekraczającymi w 2020 r. 4,2 mld euro – podaje Eurostat. Według wyliczeń GUS produkcja papierosów w Polsce w ubiegłym roku sięgnęła 223,23 mld sztuk.

Największym naszym odbiorcą są kraje UE, odpowiadając za 80 proc. eksportu. Według danych Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, branża tytoniowa tworzy ponad 600 tys. miejsc pracy w Polsce.

Srebro

Zapewne mało kto wie, że w 2020 r. Polska okazała się największym producentem srebra na świecie w 2020 r. i to za sprawą jednej firmy – KGHM Polska Miedź. Tak przynajmniej wynika z rankingu portalu dla inwestorów — Kitco.com. Z kolei w rankingu World Silver Survey 2021 KGHM zajął pierwszą pozycję w kategorii największych kopalń srebra na świecie i drugą w zestawieniu największych producentów srebra. Jakby nie patrzeć, w globalnej produkcji srebra również wiedziemy prym. Grupa KGHM w 2020 r. wyprodukowała 1,35 tys. ton srebra.

Świece

Ciekawostką jest fakt, że 41 proc. produkowanych świec na terenie UE powstaje nad Wisłą. Wartość rodzimej wytwórczości sięga w tym przypadku 617 mln euro. Jednocześnie odpowiadamy za 38 proc. unijnego eksportu. Tym samym jesteśmy największym unijnym sprzedawcą tego wyrobu, wyprzedzając Holandię czy Niemcy, które zarazem są jednym z naszych głównych odbiorców w tej branży.

Zobacz również: