niedziela, 26 marca, 2023

Do Świnoujścia wpłynął pierwszy tankowiec wyczarterowany przez PGNiG ze skroplonym gazem

Fot. Przemek Swiderski / East News

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otrzymało pierwszy ładunek LNG realizowany w ramach umowy z Venture Global LNG, poinformowała spółka. Do terminalu w Świnoujściu przypłynął tankowiec „Maran Gas Apollonia” z ładunkiem ponad 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.

– Po raz pierwszy ładunek LNG został dostarczony statkiem wyczarterowanym przez PGNiG, co otwiera nowy etap w działalności grupy. Do tej pory kupowaliśmy tylko ładunki LNG, które miały zapewniony transport. Teraz kupujemy gaz również bezpośrednio z terminali skraplających. To zdecydowanie poszerza nasze możliwości pozyskania LNG. Własna flota daje nam dostęp do rynku kontraktów free-on-board, a więc takich, w których to kupujący odpowiada za odbiór i transport LNG od producenta – powiedziała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w komunikacie.

„Maran Gas Apolonia” przywiózł ponad 65 tys. ton LNG, co odpowiada ponad 90 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. Ładunek został odebrany w terminalu skraplającym Calcasieu Pass w Luizjanie, należącym do amerykańskiej spółki Venture Global LNG.

Od przyszłego roku PGNiG zacznie odbierać z tego terminalu 1,5 mln ton LNG (2 mld m3 gazu ziemnego, po regazyfikacji) rocznie w ramach kontraktu długoterminowego. PGNiG ma również umowę długoterminową z Venture Global, która zakłada odbiór 4 mln ton (ok. 5,3 mld m3 gazu ziemnego, po regazyfikacji) z terminalu skraplającego Plaquemines w Luizjanie.

W związku z intensyfikacją importu LNG, grupa zdecydowała się wyczarterować trzy jednostki już w tym roku, z czego dwie jeszcze w pierwszym półroczu. Jedną z nich jest „Maran Gas Apollonia”, której armatorem jest Maran Gas Maritime – spółka należąca do koncernu Angelicoussis Group. Maran Gas Maritime będzie również armatorem dwóch z ośmiu nowych gazowców budowanych dla PGNiG.

Zobacz również: