czwartek, 22 lutego, 2024

Dymisja ministra finansów Tadeusza Kościńskiego

Minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji w związku z problemami ze wdrażaniem obowiązku. Jego decyzję zaakceptowało kierownictwo polityczne Prawa i Sprawiedliwości. Do momentu powołania nowego szefa resortu finansów jego obowiązki będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład jest flagowym projektem Prawa i Sprawiedliwości. Nowe rozwiązania miały być korzystne lub neutralne dla 90 proc. społeczeństwa. W kieszeniach Polaków – według zapowiedzi rządzących – miało zostać dodatkowe 17 mld złotych. Początek roku zweryfikował jednak polityczne deklaracje. Jako pierwsi niższe wynagrodzenia otrzymali nauczyciele i mundurowi. Pensje zostały szybko wyrównane, a kolejnymi przepisami rząd łatał Polski Ład.

W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że w Polskim Ładzie pojawiły się błędy i trzeba je naprawić. Zapowiedział też decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne. Dziś kierownictwo partii przyjęło dymisję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Media spekulują, że z resortem może się pożegnać wiceminister Jan Sarnowski. Do czasu wyłonienia nowego szefa Ministerstwa Finansów, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu, który firmował Polski Ład, może być spokojny o swoje stanowisko – zapewnił o tym wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS, Ryszard Terlecki. Powtórzył to wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Na razie wyjaśnianiem nowych przepisów zawartych w Polskim Ładzie muszą się zajmować księgowi oraz pracownicy urzędów skarbowych i ZUS.

Zobacz również: