środa, 4 października, 2023

Elektrownia atomowa ma stanąć w Choczewie

Nadmorska lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo (woj. pomorskie) jest preferowanym miejscem pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – poinformował inwestor, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Lokalizację wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. „Te wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców” – podkreśliły Polskie Elektrownie Jądrowe.

Druga potencjalna rozpatrywana lokalizacja leżała nad jeziorem Żarnowieckim.

Spółka PEJ zaznaczyła, że wyniki analiz zostały umieszczone w „Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko”, który jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce sporządzonym dla elektrowni jądrowej.

Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.

„Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów” – zaznaczył cytowany w informacji spółki prezes PEJ Tomasz Stępień.

Dlatego, jak podkreślił, wieloletnia i kompleksowa analiza lokalizacji była dla spółki w ostatnich latach priorytetem.

Stępień przypomniał, że w badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin.

Dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją, ale też pełną odpowiedzialnością i świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację „Lubiatowo-Kopalin” – dodał prezes PEJ.

– Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii – oświadczyła minister klimatu Anna Moskwa, cytowana w informacji PEJ.

Zobacz również: