poniedziałek, 27 marca, 2023

Gry video w służbie polskiego szkolnictwa

foto/MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) zapowiedziało włączenie pierwszych dwóch gier video do podstawy programowej oraz ogłoszenie konkursu na kolejne 30 tytułów, z których będzie można korzystać w procesie dydaktycznym. – Wprowadzenie gier komputerowych pozwoli na wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu nauczania – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

– Ostatnie lata to potężne inwestycje w informatyzację, sprzęt komputerowy, przyłączenie wszystkich szkół do szybkiego Internetu, dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego w okresie pandemii, a także wsparcie finansowe w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Wchodzimy w nowy etap unowocześnienia edukacji, nie tylko od strony sprzętowej, ale także podstawy programowej. Dlatego rekomendujemy włączenie gier wideo do procesu dydaktycznego – mówił szef MEiN podczas konferencji prasowej.

Gra video „This war of mine” to dzieło 11 bit studios, które konfrontuje gracza z realiami wojen domowych, a następnie proponuje pogłębienie refleksji o perspektywę ofiar – bezbronnych cywilów, w tym dzieci. Dzięki grze uczniowie mają możliwość skorzystania z atrakcyjnego sposobu przekazywania wiedzy i poszerzenia granic wyobraźni. Gra była wielokrotnie nagradzana i omawiana w kontekstach pedagogicznych oraz społecznych.

„Gra szyfrów” to projekt gamingowy, przygotowany jako gra FPP (first person perspective). Składa się z trzech misji. Opisuje ona przebieg wojny polsko‑bolszewickiej z 1920 roku oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy gracz może złamać bolszewickie szyfry, zniszczyć sowiecki pociąg pancerny i uratować Europę przed komunistycznym zniewoleniem.

Rozwiązania zastosowane w grze powstały na bazie materiałów źródłowych lub zostały odwzorowane z historycznych eksponatów a misje graczy to udokumentowanie wydarzeń historycznych – czytamy w serwisie resortu edukacji i nauki.

Zobacz również: