środa, 19 czerwca, 2024

Idziesz na koncert? Sprawdzą czy jesteś zaszczepiony

foto/Archiwum Północna.TV

Organizatorzy dużych koncertów plenerowych, będą musieli korzystać z aplikacji na telefony komórkowe o nazwie „Zaszczepieni”. Chodzi o weryfikację, czy widzowie są w grupie osób, które przyjęły szczepionkę, czy też nie.

Zapis o weryfikacji ma się pojawić wytycznych nad którymi pracuje MZ i sanepid – ustalili dziennikarze RMF FM. Dlaczego  organizatorzy koncertów będą musieli sprawdzać, kto się zaszczepił, a kto nie? Tak skonstruowane są przepisy.

Rządowe rozporządzenie mówi, że na koncerty plenerowe może wejść 250 osób oraz – w zasadzie – nieograniczona liczba osób w pełni zaszczepionych. Czyli po dwóch dawkach, lub jednej preparatem Johnson & Johnson.

Każdy zaszczepiony może wydrukować sobie ze strony pacjent.gov.pl odpowiednie zaświadczenie. Może też je ściągnąć na telefon przez aplikację mObywatel.

Jak sprawdzić autentyczność zaświadczenia? Służy do tego inna rządowa aplikacja na telefony, nazwana „Zaszczepieni”. To za jej pomocą obsługa koncertu będzie sprawdzać certyfikaty szczepień osób wchodzących.

Jeżeli obsługa tego nie zrobi, to grożą jej wysokie kary.

Zobacz również: