sobota, 3 czerwca, 2023

Ile zyska senior na Polskim Ładzie?

foto/mat. prasowy

Polski Ład zakłada mnóstwo zmian podatkowych i nie tylko. W głównej mierze zyskają seniorzy. Na stan ich portfela wpłynie przyszłoroczna waloryzacja, trzynasta emerytura i brak podatku dochodowego. Czyli ile to może być?

Korzystne wiadomości dla emerytów przyniósł dzisiejszy „Fakt”, donoszący, że według założeń Polskiego Ładu, że osoby dostające świadczenia do wysokości 2500 złotych brutto nie będą płacić podatku dochodowego. Ci, którzy dostają więcej, będą płacić ten podatek, ale w wysokości mniejszej, niż ma to miejsce obecnie. Wszystkie grupy seniorów więc na tym skorzystają.

Gorsza wiadomość jest taka, że emerytów nie ominie podwyżka składki zdrowotnej. Będzie ona wynosiła aż 9 proc. świadczenia. Starsze osoby nie mają co liczyć na takie ulgi, jakie będą przysługiwać przedsiębiorcom. Ci ostatni w przyszłym roku będą płacić tę składkę tylko w wysokości 4,9 proc.

Inną dobrą wiadomością jest ta, że w 2022 roku szykuje się rekordowa waloryzacja ich świadczeń. Według szacunków rządu waloryzacja może wynieść aż 4,89% – wszystko przez gigantyczną inflację.

To, ile dokładnie wyniesie waloryzacja, będzie ustalone w kolejnych miesiącach. Na razie nikt nie może jeszcze zagwarantować seniorom, że będzie to wspomniane 4,89 proc.

Jeśli jednak przyjmiemy ten wskaźnik, to w przyszłym roku seniorzy naprawdę sporo zyskają. Według wyliczeń „Faktu”, najwięcej skorzystają ci, którzy na rękę dostają około 2500 zł emerytury i nieco mniej. Dla nich przyszłoroczne zmiany mogą oznaczać dodatkowe 4,2 tys. zł w portfelu w ciągu roku.

Z kolei osoby z emeryturą minimalną rzędu 1000 zł zyskają przez rok około 2000 zł, a ci lepiej uposażeni – z emeryturami rzędu 5000 zł brutto – mogą liczyć na około 2800 zł więcej.

Te szacunki zawierają już w sobie kwotę trzynastej emerytury, która została zapisana w budżecie i ma być świadczeniem stałym. Tak jak dotychczas, ma ona wynosić 1193,97 zł. Na czternastą emeryturę nie ma już co liczyć.

Zobacz również: