poniedziałek, 4 marca, 2024

Jacek Sasin podpisał umowę z amerykańskim koncernem na budową małych reaktorów jądrowych

foto/TT/MAP

– Podjęliśmy ten wielki wysiłek, bo wiemy jak ważna jest ochrona klimatu, naszej planety. Ale podjęliśmy również ten wielki wysiłek po to, aby zbudować konkurencyjną gospodarkę – mówił Jacek Sasin podczas wystąpienia w trakcie uroczystości podpisania umowy na budowę małych reaktorów jądrowych w Polsce. KGHM ma w ciągu siedmiu-ośmiu lat wybudować sześć reaktorów.

– Ścigamy się z czasem. Każdy rok, miesiąc jest ważny, abyśmy ten ważny proces mogli skutecznie przeprowadzić. Dlatego cieszę się, że współpraca przechodzi na kolejny etap, że dzisiaj będzie podpisana kolejna już umowa po liście intencyjnym, która daje nam nadzieję na to, że w perspektywie najbliższych siedmiu-ośmiu lat, pierwsze reaktory typu SMR, będą mogły zacząć pracę w Polsce – mówił dalej Sasin.

Porozumienie pomiędzy NuScale Power, którego SMR jest pierwszym i jedynym małym reaktorem modułowym, który otrzymał zatwierdzenie projektowe od amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego, a KGHM, polskim liderem w produkcji miedzi i srebra oraz znaczącym przemysłowym użytkownikiem energii, ma pomóc KGHM we wdrażaniu czystej energii.

Pierwszym zadaniem w ramach porozumienia jest identyfikacja i ocena potencjalnych lokalizacji projektu oraz opracowanie etapów i kosztorysów jego planowania. Technologia małego reaktora modułowego, który obejmuje 12 elementów NuScale Power ModulesTM (NPM), które są w stanie wytworzyć 77 MWe energii elektrycznej z użyciem bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji ciśnieniowego reaktora wodnego.

Zobacz również: