Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że rząd przyjął projekt nowej ustawy o lądowej energetyce wiatrowej. Wprowadza on istotne zmiany w zasadach budowy farm wiatrowych oraz konsultacji ze społecznościami lokalnymi.
Nowelizacja zakłada, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.
Nowe przepisy gwarantują mieszkańcom gmin, które zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury – informuje resort klimatu i środowiska.
Przepisy pozwolą też na budowę wiatraków nie bliżej niż 500 metrów od zabudowań. Do tego pory obowiązywała zasada 10H mówiąca, że turbiny wiatrowe muszą być oddalone od zabudowań mieszkalnych o dystans odpowiadający co najmniej dziesięciokrotnej wysokości wiatraka wraz z łopatami.
W ocenie minister Anny Moskwy nowelizacja pozwoli uwolnić nowe tereny pod budowę farm wiatrowych.
Zasada 500 metrów będzie obowiązywała również dla terenów, na których wiatraki już są. Jeżeli mamy wiatrak, było 10H, dzisiaj będzie można budować bliżej, tym samym uwalniając potencjał społeczności lokalnych i tereny do budowy farm wiatrowych – powiedziała minister klimatu i środowiska.
Wprowadzenie proponowanych rozwiązań ma umożliwić powstanie nowych instalacji wiatrowych o łącznej mocy 6-10 GW, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.