czwartek, 22 lutego, 2024

Kolejny absurd Polskiego Ładu. Zapłacimy podatek od podatku

foto/Krystian Maj.KPRM

W zamieszaniu związanym z Polskim Ładem pojawił się następny, absurdalny problem. Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej powodują, że nie dość że nie odliczymy jej od PIT, ale zapłacimy od niej podatek. Na następny bubel w przepisach Polskiego Ładu wskazał Instytut Emerytalny.

Eksperci przekonują m.in., że manipulacją jest mówienie o tym, że dochody poniżej 30 tys. zł rocznie są zwolnione z podatku. Wynagrodzenie do tej kwoty jest objęte 9-proc. podatkiem zdrowotnym. Składka zdrowotna, w przeciwieństwie do składek społecznych (emerytalnej, rentowej, chorobowej czy wypadkowej), nie jest kosztem w rozumieniu ustawy o PIT. A to oznacza, że nie odejmuje się jej od przychodu, by otrzymać podstawę opodatkowania. Przy obliczaniu podatku w podstawie opodatkowania znajduje się nie tylko to, co rzeczywiście zarobiliśmy, ale również 9-proc. składka zdrowotna. Zatem Polacy od stycznia płacą podatek od podatku.

To kolejny błąd w ustawie Polski Ład, kolejny absurdalny, którego koszty ponoszą wszyscy podatnicy. W poniedziałek 7 lutego do dymisji w związku z błędami Polskiego Ładu podał się do dymisji minister finansów Tadeusz Kościński.

Źródło/bussines insider

Zobacz również: