poniedziałek, 26 lutego, 2024

Koniec bezpłatnych autostrad w Polsce?

foto/mat. prasowy

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że opłaty za przejazd będą sukcesywnie wprowadzane na kolejnych państwowych odcinkach autostrad. 

– Rząd realizuje plan autostrad, ale jednak częścią tego planu są opłaty za przejazd autostradami – powiedział. Szef minister infrastruktury podczas otwarcia odcinka autostrady A1 zapowiedział, że państwa nie stać nas na utrzymywanie bez końca darmowych autostrad. 

– Opłaty za przejazd będą sukcesywnie wprowadzane na kolejnych odcinkach  oświadczył – Na pewno nie stanie się to w roku przyszłym, czy za dwa lata, ale sukcesywnie system poboru opłat będzie obejmował kolejne odcinki autostrad. Środki finansowe pozyskane w ten sposób wpłyną do Krajowego Funduszu Drogowego i posłużą kolejnym inwestycjom – mówił Adamczyk.

– Te opłaty służą pokryciu niebagatelnych kosztów utrzymania autostrad. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że należy uczestniczyć i partycypować w kosztach utrzymania autostrady – oświadczył minister. Zapewnił jednocześnie, że dla samochodów osobowych przejazdy drogami ekspresowymi w Polsce nie będą płatne.

Zobacz również: