wtorek, 26 września, 2023

Lex TVN uchwalone przez Sejm

foto/sejm.gov.pl

Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. To oznacza, że tzw. „lex TVN” został przyjęty. Teraz decyzja będzie należeć do prezydenta Andrzeja Dudy.

To oznacza, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji została przyjęta. Teraz będzie czekać na podpis prezydenta.

W opinii ekspertów zmiany w prawie spowodują, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie – chyba, że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery.

Projekt „lex TVN” dotyczy przyznawania koncesji mediom należącym do zagranicznego kapitału: wprowadza zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Politycy PiS przekonują, że nowe prawo ma chronić polskie media przed przejęciem przez kapitał rosyjski, chiński czy arabski.

Amerykański chargé d’affaires w Polsce Bix Aliu odniósł się do piątkowej decyzji Sejmu o przyjęciu nowelizacji ustawy, która uderza w telewizję TVN. „Oczekujemy, że Prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej” — skomentował.

 

Zobacz również: