czwartek, 22 lutego, 2024

Mimo zawieszenia działalności ZUS trzeba będzie zapłacić. Szykują się zmiany w przepisach.

Rząd pracuje nas nowymi przepisami, które zmuszą przedsiębiorców do opłacania składek ZUS nawet w przypadku zawieszenia działalności. Nowe przepisy mają objąć właścicieli czterech rodzajów spółek.  

Firma, która zostanie zawieszona przez właściciela, nie będzie zwolniona z opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone, to przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania danin do ZUS-u dopiero po całkowitym zamknięciu działalności. Obecnie wystarczy ją zawiesić, żeby nie musieć odprowadzać składek. Nowe przepisy to duże utrudnienie dla przedsiębiorców, których dotknęła pandemia. Często dla właścicieli spółek z o.o., które działały w zamrożonych branżach, jedynym wyjściem do utrzymania biznesu, jest zawieszenie działalności i zatrzymanie obowiązku opłacania składek. Sytuacja jest podwójnie trudna, ponieważ wcześniej prognozowany był wzrost gospodarczy, a obecnie specjaliści prognozują znacznie dłuższe wychodzenie z gospodarczej zapaści. Jak twierdzi biuro prasowe ZUS, średni dług jednego płatnika to obecnie 26,3 tys. zł. Z kolei z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że od marca 2020 do lutego 2021 działalność w KRS zawiesiło 6256 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 1112 spółek komandytowych i 600 spółek jawnych.  

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie to wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., spółek jawnych, partnerskich, komandytowych będą zobowiązani nadal odprowadzać składki ubezpieczeniowe, bez względu na zawieszenie działalności gospodarczej. Takie zmiany zostaną zawarte w art. 13 pkt 4a oraz 4b projektu ustawy.  

Po zmianie przepisów wspólnicy jednoosobowych spółek z.o.o. będą podlegać ubezpieczeniu: od dnia zawarcia umowy spółki (albo od dnia nabycia udziałów w spółce) do dnia wykreślenia spółki z KRS-u (albo zbycia wszystkich udziałów w spółce). Natomiast wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej będą musieli odprowadzać składki ZUS od dnia wpisania spółki do KRS-u (albo od dnia wniesienia wkładów w spółce) do dnia wykreślenia spółki z KRS-u (albo zbycia wkładów w spółce).

Jak to pan premier powiedział? Innowacyjność i przedsiębiorczość. I Nowy Ład. Aha.  

oprac. KLB

źródło: money.pl, ZUS 

Zobacz również: