piątek, 22 września, 2023

Na górze Żar powstał magazyn energii

foto/mat.prasowy

PGE Energia Odnawialna – spółka odpowiedzialna za segment odnawialnych źródeł energii (OZE) w Grupie PGE – uruchomiła kolejny magazyn energii. Jednostka o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh znajduje się na górze Żar w województwie śląskim obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej i elektrowni szczytowo-pompowej.

Dzięki nowemu projektowi, dofinansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju PGE chce zweryfikować możliwości świadczenia usług systemowych i usług elastyczności, służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą litowo-jonowych magazynów energii. Magazyn przygotowany jest do pracy bezobsługowej i wyposażony w systemy zdalnego nadzoru i sterowania.

Pierwszy magazyn energii o mocy 2,1 MW i pojemności użytkowej 4,2 MWh PGE uruchomiła w grudniu 2020 r. na Podkarpaciu, w Rzepedzi. Teraz oddano do użytku kolejną, nieco mniejszą jednostkę, o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh.

– Konsekwentnie realizujemy program magazynowania energii. Już w trzy miesiące po ogłoszeniu Strategii Grupy PGE, w grudniu 2020 r. oddaliśmy do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Inwestycja na górze Żar, to kolejne tego typu przedsięwzięcie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Budowa magazynów energii jest konieczna m.in. ze względu na szybki rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce – w 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki wzrosła o 2 431 MW do 3 960 MW, w tym 2 000 MW z instalacji prosumenckich, a elektrowni wiatrowych o 251 MW do 6 402 MW. OZE nie są źródłami energii o stałej dyspozycyjności – ich produkcja jest zależna od zmiennych warunków atmosferycznych. Dodatkowo są one często przyłączane do sieci średnich i niskich napięć, co stanowi duże wyzwanie technologiczne i operacyjne dla operatorów systemów elektroenergetycznych.

Zobacz również: