czwartek, 22 lutego, 2024

Największa farma wiatrowa w Polsce oddana do użytku

foto/Z.M.Bazak

Enertrag oddał do użytku inwestycję wiatrową Dunowo o mocy 186 MW, na którą składają się dwie farmy wiatrowe Dargikowo i Karlino. To jeden z największych projektów energetyki wiatrowej w Polsce i największe jak dotychczas przedsięwzięcie spółki.

Inwestycja wiatrowa Dunowo zlokalizowana jest w pobliżu Koszalina, w północno-zachodniej Polsce. Na inwestycję składają się dwa podprojekty – Karlino i Dargikowo o łącznej mocy 186 MW, które generować będą około 600 tys. MWh czystej energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną prawie ćwierć miliona gospodarstw domowych. Farma wiatrowa Dargikowo obejmuje 43 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 133 MW, natomiast farma Karlino to 16 turbin o mocy 53 MW.

– Cieszymy się, że możemy wnieść istotny wkład w polską transformację energetyczną i niezależność energetyczną. Teraz wspólnie patrzymy na przyszłe wyzwania, ponieważ polski rynek nadal posiada duży potencjał zarówno dla energetyki wiatrowej, jak i projektów PtX, w szczególności wodorowych” – powiedział prezes Enertrag, Gunar Hering cytowany w serwisie cleanerenergy.pl.

Jako pionier w wykorzystywaniu zielonego wodoru w Europie Enertrag zamierza wnieść istotny wkład w realizację polskiej strategii wodorowej i w tym kontekście, podobnie jak w Niemczech, chciałby przyczynić się do transformacji historycznych regionów węglowych.

– Mamy nadzieję na złagodzenie w niedługim czasie zasady 10H, która spowalnia rozwój polskiej lądowej energetyki wiatrowej. W trakcie realizacji projektu Dunowo zauważyliśmy duże zainteresowanie polskiego przemysłu zieloną energią generowaną regionalnie. Chcielibyśmy je zaspokoić, realizując w najbliższej przyszłości kolejne projekty OZE – zaznaczył dyrektor Enertrag w Polsce, Christoph Sowa,

Enertrag oferuje pełen zakres usług związanych z energią odnawialną. Grupa produkuje rocznie 1,7 mln MWh energii i dysponuje siecią obejmującą ponad 1 125 turbin wiatrowych.

Zobacz również: