sobota, 2 grudnia, 2023

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dostali Ig Nobla

Fot. Tomasz Jastrzebowski

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymali Ig Nobla za łagodzenie stanów zapalnych jamy ustnej u pacjentów nowotworowych za pomocą lodów.

Ig Nobel, czyli alternatywny Nobel, przyznawany jest za badania, które najpierw wywołują uśmiech, ale potem zmuszają do myślenia.  Konkurs wymyślił Marc Abrahams z Uniwersytetu Harvarda, redaktor naczelny satyrycznego pisma „Roczniki Badań Nieprawdopodobnych”, a nagrody wręczają laureaci „prawdziwych” Nobli.

– Badania, za które otrzymaliśmy Ig Nobla były częścią większego projektu, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa autoprzeszczepiania szpiku – mówi dr hab. Emilian Snarski jeden z autorów badania. I dodaje, że jest to pierwszy Ig Nobel dla projektu całkowicie polskiego i pierwszy z medycyny dla Polaków.

Chorzy na szpiczaka plazmocytowego przed przeszczepieniem szpiku otrzymują melfalan, którego powikłaniem jest często  zapalenie i owrzodzenie błon śluzowych jamy ustnej.

– Chcieliśmy zmniejszyć ryzyko zapalenia śluzówki (oral mucositis) u naszych pacjentów. Zastosowanie w tej sytuacji krioterapii nie było niczym nowym. Jednak w dostępnych publikacjach pisano o kostkach lodu, które pacjent miał ssać przez godzinę lub dwie. My zdecydowaliśmy się zastosować zwykłe lody, licząc, że najważniejsze będzie po prostu schłodzenie śluzówek – mówi dr Snarski.

Jak podkreśla polski naukowiec, okazało się, że to działa. Ilość przypadków zapalenia śluzówki z prawie 60 proc. zmniejszyła się do 30 proc. A i w tych 30 procentach stan zapalny miał mniejsze nasilenie. Chorzy, u których zastosowano lody nie wymagali leków przeciwbólowych czy żywienia pozajelitowego, zdecydowanie łagodniej przechodząc procedurę przeszczepienia – dodaje dr hab. Emilian Snarski.

Okazuje się, że prosta i tania interwencja może uchronić od powikłań wielu pacjentów. To jest najważniejszy przekaz tej pracy. Nagrodzone badanie zostało opublikowane w ubiegłym roku w „Scientific Reports”.

Zobacz również: