piątek, 4 października, 2024

Nganalu mantaku kartu warralu watjanma czyli Aborygeni w Bydgoszczy

Spotkaj się się z fascynującą kulturą Australii Egzotyczna Australia i jeszcze bardziej egzotyczni Aborygeni. Już w czwartek w Bydgoskim Centrum Sztuki będziemy mogli zderzyć się z multimedialną wystawą: „Who talks for my country now? Nganalu mantaku kartu warralu watjanma? Kto dziś mówi za mój kraj?”, opowiadająca o Australii której wielu z nas z pewnością nie zna.

Aborygeni pojawili się na terenach dzisiejszej Australii około 50 tysięcy lat temu (chociaż szacunki wahają się w granicach od 40.000 do 70.000 lat). Dotarli tam w kilku falach, na przykład przez nieistniejący obecnie most kontynentalny z Papui Nowej Gwinei. Naukowcy szacują, że największą liczebność populacja rdzennych mieszkańców tego kontynentu – około 1.2 miliona ludzi – osiągnęła mniej więcej 500 lat temu Pojawienie się Europejczyków doprowadziło Aborygenów prawie do wyginięcia. Na początku XX wieku było ich zaledwie 93.200 osób. Na szczęście od tego momentu Aborygeni odrabiają populacyjne zaległości. Z ostatniego spisu ludności wynika, że w Australii żyje obecnie około 700.000 tysięcy Aborygenów (ok. 3% ludności Australii) skupionych w ponad 500 plemionach. Who Talks for My Country Now? to multimedialna wystawa prezentująca spotkanie i interakcje gości Aborygenów z plemienia Ngaanyatjarra z ich światem życia, który charakteryzuje się bogactwem i złożonością rzadko spotykanymi poza Australią.

Wystawa podkreśla hojność Yarnangu z pustyni Australii Zachodniej wobec tych, którzy mieszkają i pracują z nimi na wybrzeżu Australii i Polski. Efekty tej międzykulturowej interakcji zostaną ożywione w serii rozmów w Bydgoskim Centrum Sztuki i Centrum Sztuki Mózg między Albertiną Viegas, Jan i Izzy Turner oraz ich gospodarzami z Polski. Kulturowo znaczące dzieła, w tym prace artystów z Ngaanyatjarra, Pulpuru Davies i I. Warda, zostaną zaprezentowane wraz z bogatą wystawą instalacji fotograficznych i audiowizualnych nagradzanego operatora Jasona Thomasa, wschodzącą twórczynię filmów Izzy Turner i wieloletniego lokalnego animatora kultury Sławka Janickiego. Wystawę dopełnią plecione koszyki, naszyjniki z koralików, pustynny piasek, ochry i pióra emu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wydanie katalogu wystawy.

Bydgoskie Centrum Sztuki: wernisaż i rozmowa: 19 września, g. 18.00, wystawa: 19.09-11.10.2024 Centrum Sztuki Mózg: wernisaż i rozmowa 22 września, g. 18.00 wystawa: 22.09-20.10.2024 współpraca i wsparcie: Warnpurru (Aboriginal Corporation), Shire of Ngaanyatjarraku, Fat Lizard Films, Jason Thomas Cinematographer, Ambasada Australii w Warszawie organizatorzy: Mózg Foundation, Bydgoskie Centrum Sztuki patronat medialny: Polskie Radio PiK, Artinfo.pl

(Fot; BCS, Wikipedia)