środa, 7 czerwca, 2023

Objaśnią Polakom dlaczego ich rachunki za prąd będą tak wysokie

foto/mat.prasowy

Koncerny energetyczne należące do Skarbu Państwa ZAPŁACĄ za kampanię edukacyjną, która będzie miała oswoić Polaków z podwyżkami cen prądu.

Kampanię zamówił Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), który reprezentuje interesy sektora energetycznego w Polsce, w tym przede wszystkim wielkich koncernów z udziałem Skarbu Państwa.

– Chcemy zrobić kampanię edukacyjną, która pokaże Polakom, jak mogą się uchronić od podwyżek cen prądu, które są nieuchronne. Jak mogą zminimalizować ich skutki mówi Maciej Kość, dyrektor ds. komunikacji w PKEE.

Prąd drożeje, bo drożeją prawa do emisji CO2. Tymczasem polska energetyka ciągle w ogromnej większości oparta jest na węglu. Nasze koncerny energetyczne ponoszą coraz większe koszty produkcji energii i chcą je przerzucić na odbiorców.

Decydujący głos w tej sprawie ma Urząd Regulacji Energetyki. Ale dobre wyjście z tej sytuacji nie istnieje, ponieważ nawet jeśli zablokuje on podwyżki dla odbiorców indywidualnych lub je złagodzi, w górę pójdą ceny prądu dla odbiorców firmowych. Ci przerzucą je na klientów, więc i tak wszyscy je odczujemy.

Kampanię edukacyjną, która ma Polaków oswoić z podwyżkami i objaśnić co wchodzi w skład ceny prądu, przygotowuje agencja MSL. Sam PKEE jeszcze nie wie, jakie będą jej koszty. To zależy od jej zakresu, a ten dopiero się kształtuje. Jedno jest pewne. Tania nie będzie.

Zobacz również: