sobota, 2 grudnia, 2023

Polscy naukowcy pracują nad poprawa komunikacji człowieka z maszyną

foto/mat.prasowy

Badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowują wielomikrofonowy system, który pozwala swobodnie rozmawiać czy dyktować tekst bez konieczności stosowania słuchawek z mikrofonem czy tradycyjnych zestawów głośnomówiących, nawet wtedy, gdy mówiący porusza się po pomieszczeniu.

Badania mają na celu opracowanie technologii umożliwiających budowę systemów składających się z sieci połączonych ze sobą mikrofonów, które będą pozwalały na prowadzenie naturalnej rozmowy nawet wtedy, gdy mówiący oddala od mikrofonów lub znajduje się w miejscu, gdzie szumy, inne głosy czy pogłos pomieszczenia zaburzają ich funkcjonowanie.

Technologie domów inteligentnych czy rozszerzona lub wirtualna rzeczywistość często opierają się na głosowej komunikacji człowieka z maszyną. Komendy czy zapytania coraz częściej wydawane są w przypadku takich urządzeń nie za pomocą aplikacji, ekranu dotykowego lub klawiatury, ale za pomocą głosu. Stojące u podstaw takich systemów algorytmy rozpoznawania mowy są coraz skuteczniejsze, problemem pozostaje jednak wciąż fakt, że możliwości dotychczasowych systemów mikrofonowych są stosunkowo ograniczone, gdy użytkownik nie znajduje się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Nowoczesny, inteligentny system mikrofonów, nad którym pracują badacze z Krakowa, może zdecydowanie uprościć korzystanie z tych technologii. Projekt APDAS (Audio Processing using Distributed Acoustic Sensors – Przetwarzanie Dźwięku z wykorzystaniem Rozproszonych Czujników Dźwięku) może też dać użytkownikom zupełnie nowe możliwości wykorzystywania posiadanych przez nich urządzeń. Mikrofony domu inteligentnego mogą np. stworzyć sieć, która pozwoli dokonywać biometrycznej identyfikacji i lokalizacji osób znajdujących się w różnych pomieszczeniach.

Projekt APDAS jest realizowany wspólnie z międzynarodowymi partnerami, w tym z Uniwersytetem w Walencji w Hiszpanii, Katolickim Uniwersytetem w Leuven w Belgii i Uniwersytetem Johnsa Hopkinsa w USA.

Zobacz również: