W ostatnich latach Polska należała do największych dostawców kosmetyków do Rosji, Ukrainy i Białorusi. W 2021 eksport na te rynki wyniósł 495 mln euro, stanowiąc ok. 13 proc. wartości polskiego eksportu kosmetyków.
Rosyjska agresja na Ukrainę ma znaczny wpływ na polski rynek kosmetyczny. W pierwszych tygodniach po wybuchu wojny polskie firmy zawiesiły działalność w Ukrainie oraz wstrzymały wysyłkę produktów do Rosji i Białorusi. To oczywiście znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszeniu przychodów eksporterów. Poniesione koszty związane z produkcją na te rynki obniżą z kolei zyski – czytamy analizie PKO BP „Konsekwencje wojny w Ukrainie dla polskiej branży kosmetycznej”.
Większość krajowych producentów podkreśla, że rynki wschodnie są dla nich ważne, lecz nie mają decydującego udziału w całościowym obrocie eksportu. Na pewno zaprzestanie działalności w Rosji i na Białorusi oraz ograniczenie wywozu do Ukrainy wiążą się z poniesieniem strat.
W 2020 Polska była 14. największym eksporterem kosmetyków na świecie z udziałem na poziomie 3,0 proc., a kosmetyki produkowane w naszym kraju zarówno przez koncerny międzynarodowe, które ulokowały u nas produkcję, jak i przez krajowe podmioty, cieszą się rosnącą popularnością na świecie.
Odrobieniu strat w handlu zagranicznym może sprzyjać zwiększenie sprzedaży na rynku krajowym, w tym w sklepach niewyspecjalizowanych, jak dyskonty, supermarkety i hipermarkety.
Jest to możliwe tym bardziej, że w Polsce przebywa w tej chwili ok. 1,5 do 2 mln uchodźców z Ukrainy. Połowa z nich to kobiety w wieku 18-45 lat (53 proc. z wyższym wykształceniem) oraz bardzo duża grupa dzieci.
Branża z pewnością odczuje powiększenie grupy docelowej, jeśli chodzi o kosmetyki dla kobiet, dzieci i nastolatków. Problemem jest jednak eksport, którego spora część trafiała dotychczas do Rosji i Ukrainy. Teraz w wielu firmach ogromna część produkcji musi zostać przekierowana na nowe rynki zbytu – mówiły ekspertki z Nielsen IQ, Katarzyna Waszek i Barbara Nesterowicz, podczas swojej prezentacji pt. „Rynek kosmetyczny w Polsce na tle świata – stan obecny i prognozy” na Forum Branży Kosmetycznej 2022.