wtorek, 16 lipca, 2024

Polska chce zawieszenia wydawania wiz dla Rosjan

W Unii Europejskiej od kilku tygodni trwa debata nad możliwością zawieszenia wydawania wiz obywatelom Rosji. Apelował o to prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polska od początku wojny w Ukrainie prowadzi restrykcyjną politykę wizową wobec Rosjan i domaga się podobnego działania od pozostałych państw UE.

Domagamy się na forum UE tego, żeby taką restrykcyjną politykę zaprzestania wydawania wiz turystycznych wprowadzić na poziomie unijnym, bo tylko wtedy będzie to miało ten ostateczny efekt – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk i  zwrócił uwagę, że w tej chwili „obywatel Rosji, który nie dostanie wizy u nas, może zwrócić się o nią w innym kraju i tam ją otrzymać”.

Polska opracowuje koncepcję, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji. Podobną decyzję w kontekście zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan podjęły Finlandia, Estonia, Łotwa i Dania. Nieformalny na razie sprzeciw wobec takiego rozwiązania w skali UE zgłaszają Niemcy, Holandia i Francja.

Jak ujawnił w rozmowie z Radiem Zet wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, Polska próbuje w tej sprawie zbudować koalicję.

Jesteśmy w trakcie rozmów i do momentu, kiedy one się skończą, nie chciałbym podawać konkretnej listy tych państw. W kilku przypadkach, głównie państw bałtyckich, te deklaracje miały już charakter publiczny, ale w tej sprawie mowa nie tylko o państwach bałtyckich. Jesteśmy za totalną izolacją Rosji na arenie międzynarodowej, bo uważamy, że to może wpłynąć na zmianę postaw społecznych i politycznych – stwierdził wiceszef MSZ.

Powinna powstać koalicja państw, które będą się domagać wprowadzenia zakazu wydawania wiz dla Rosjan na poziomie Unii Europejskiej – oświadczył z kolei rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Dodał, że Polska liczy na to, iż kraje, które to dziś blokują, jednak zmienią nastawienie.

Decyzja w sprawie wstrzymania wydawania wiz turystycznych dla Rosjan ma zapaść na szczeblu unijnym do końca tego miesiąca.

Zobacz również: