środa, 11 września, 2024

Polska liderem światowym w produkcji stolarki budowlanej

foto/mat.prasowy

W 2021 r. Polska była światowym liderem w eksporcie okien z tworzyw sztucznych oraz drewna. Od przystąpienia do Unii Europejskiej polski eksport produktów stolarki budowlanej wzrósł prawie dziesięciokrotnie, do blisko 3 mld euro w roku ubiegłym – informuje Polski Instytut Ekonomiczny,

– Według danych GUS w 2021 r. wartość eksportu stolarki z Polski wzrosła o 24 proc. rdr, zaś jej udział w polskim eksporcie wyniósł 1 proc. Najważniejszą pozycją towarową były drzwi i okna oraz ich ramy i progi drzwiowe z tworzyw sztucznych, których dostawy stanowiły aż ponad 50 proc. eksportu branży i wyniosły łącznie ok. 1,5 mld euro, aż o 28 proc. więcej niż rok wcześniej – czytamy w raporcie PIE.

Polska w 2021 r. była światowym liderem w sprzedaży okien z tworzyw sztucznych oraz drewnianych za granicę, osiągając odpowiednio 36,2 proc. i 28 proc. udziału w światowym eksporcie. Polska była wiceliderem, po Chinach, w eksporcie aluminiowych okien i drzwi z udziałem 9,2-proc. oraz trzecim, po Chinach i Brazylii, eksporterem drzwi z drewna z udziałem 8,3-proc., a także ósmym na świecie dostawcą stolarki z żeliwa lub stali z udziałem 4,1-proc.

Najważniejszymi rynkami zbytu dla stolarki budowlanej z Polski są państwa UE, a także Wielka Brytania i USA. Największym unijnym nabywcą są Niemcy, które w 2021 r. kupiły 35 proc. okien i drzwi z tworzyw sztucznych, ponad 25 proc. drzwi i okien z drewna i aluminium. Z pozostałych państw UE ważnymi odbiorcami były także Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Czechy, Słowacja i Szwecja.

Ekonomiści PIE wskazali, że początek 2022 r. przyniósł kolejne rekordowe wyniki eksportu. Według danych GUS jego wartość w I kwartale wyniosła ok. 867 mln euro, czyli o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

– Część tego wzrostu wynika ze znaczącej zmiany cen, jednak są to i tak zaskakująco dobre wyniki. Przed przedsiębiorcami piętrzą się wyzwania: wysoka inflacja, niedobory surowców i półproduktów, problemy transportowe, spowolnienie gospodarcze oraz prawdopodobny spadek popytu na dobra trwałe – ocenili analitycy Instytutu.

Zdaniem ekspertów PIE szansą dla branży są programy termomodernizacji związane m.in. z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu, które będą wspierać koniunkturę na wyroby budowlane, w tym na nowoczesne dźwiękoszczelne i energooszczędne okna i drzwi.

Zobacz również: