czwartek, 25 kwietnia, 2024

Polski rynek e-commerce wzrośnie dwukrotnie w ciągu 5 lat

fot: Arkadiusz Ziolek

Do 2027 roku wartość rynku e-commerce w Polsce wzrośnie o ponad 94 mld zł do 187 mld zł – przewidują autorzy raportu „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027” przygotowanego przez Strategy&, która działa w ramach firmy doradczej PwC. Kanał online osiągnął w 2021 roku 13 proc. udziału w sprzedaży detalicznej dóbr w Polsce.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że na polskim rynku e-commerce miało miejsce kilka debiutów, które w istotny sposób wpływają na stan konkurencji oraz ofertę dla klientów. Nowi gracze w połączeniu z nabierającym coraz większego znaczenia kanałem cyfrowym dla każdej spółki zajmującej się handlem detalicznym, sprawiają, że rynek e-commerce w Polsce ma przed sobą perspektywę dalszych wzrostów w następnych 5 latach

Pomiędzy rokiem 2021 a 2027 wartość rynku e-commerce w Polsce wzrośnie o ponad 94 mld PLN z czego przeszło połowa wygenerowana zostanie z trzech kategorii: mody (21 mld PLN), elektroniki (19 mld PLN) oraz zdrowia i urody (11 mld PLN) – czytamy w raporcie.

W przypadku mody analitycy spodziewają się, że głównymi siłami napędowymi będą wzrost konsumpcji po okresowym spadku w dobie pandemii, napływ nowej grupy konsumentów z Ukrainy oraz dalsza poprawa doświadczeń zakupowych.

Z kolei wzrost kategorii elektroniki wynikał będzie „z dalszego wzrostu online, który zacznie się powoli zbliżać do poziomu wysycenia”. Szacowany w raporcie udział kanału cyfrowego w kategorii elektroniki w roku 2027 odpowiadał będzie za 2/3 wolumenu sprzedaży w tej kategorii.

W najbliższych latach coraz bardziej na znaczeniu będzie zyskiwała kategoria sprzedaży produktów spożywczych. Głównymi motorami wzrostu w tej kategorii będą „dalszy rozwój graczy q-commerce (quick commerce – szybki handel), strategiczne znaczenie tej kategorii dla wielu wiodących platform zakupowych, w tym Allegro, jak również otwarcie się na sprzedaż online przez gigantów rynku spożywczego takich jak Biedronka bądź Lidl”.

Zobacz również: